czwartek, 4 grudnia 2014

Przyjaźń to ciężka praca

Hello!
Zawsze na początku grudnia i w okresie przedświątecznym nachodzą mnie różne przemyślenia, dotyczące przyjaciół, kolegów, znajomych. Nie wiem czemu tak się dzieje, może przez szukanie, wybieranie i kupowanie prezentów. Gdy okazuje się, że nawet dla najlepszej przyjaciółki nie wiem co kupić, żeby dokładnie trafić w jej gust. I tak jest co roku od jakiegoś czasu

"Kiedy żegnasz przyjaciela, nie smuć się, ponieważ jego nieobecność pozwoli dostrzec to, co najbardziej w nim kochasz" 
Dżubran Chalil Dżubran

A może dlatego, że w czasie świąt, widuję się, z osobami, które wyjechały na studia, albo po prostu, nie mieszkają w tym samym mieście. Ale nawet z mieszczuchami, często nie mam czasu spotykać się częściej niż tylko przy specjalnych okazjach.

"Tyle tylko wart jest przyjaciel w życiu, że się człowiek czasem z sumieniem własnym głośno i jawnie rozmówi"  
 Wacław Berent

Ten czas uświadamia mi, że przyjaźń to ciężka praca. Może się to wydawać paradoksalne, ale tak jest. Często wiąże się z poświęcaniem czasu. I to nie tylko by razem się z czegoś cieszyć, a dużo częściej, aby obgadać czy rozwiązać jakieś kłopoty. Do tego trzeba wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, a nawet powstrzymać się od oceniania.

"Przyjaźń jest jak pieniądze: łatwiej ją zdobyć niż utrzymać"
Anonim

Wiem, na swoim przykładzie, jak wielka prawda tkwi w stwierdzeniu, że nie należy walczyć o przyjaźń, bo o prawdziwą nie trzeba, a o fałszywą nie warto. I mimo, że to zdanie wydaje się być banale i wykorzystane w internecie na wszystkie możliwe sposoby, lepszego opisującego przyjaźń chyba nie umiem znaleźć.

"Nie tak bardzo potrzebna jest pomoc przyjaciół, ile wiara w ich pomoc" 
Epikur

Ale przyjaźń wymaga zaangażowania dwóch stron. I to chyba jeszcze większego niż w związku. Nie ma sensu narzucać się ze swoją przyjaźnią. Taka chęć szybciej doprowadzi do załamania psychicznego niż do przyjaźni. I choć można jakiś czas taką relację utrzymać, na dłuższą metę nie ma ona szans. Nawet jeśli chodzicie do jednej klasy czy mieszkacie naprzeciwko. Jeśli oby stronom zależy to nawet odległość nie ma znaczenia, nie w dzisiejszych czasach.

"Prawdziwy przyjaciel znosi bez szemrania wady przyjaciół" 
William Shakespeare

Jednak każda przyjaźń to poświęcanie części siebie dla drugiej osoby. A nie każdy jest do takiego poświęcenia zdolny. Przyjaźń bywa wyczerpująca emocjonalnie. Bo z drugą osobą przeżywamy nie tylko jej radości (a umiejętność cieszenia się z cudzego sukcesu, nawet jeśli nam coś nie wyszło, jest prawie nie spotykana na świecie), ale dużo częściej smutki. Czy problemy. Zostajemy w nie wciągnięci, może nie mimowolnie, ale zostajemy nimi obciążeni.

"Żeby znaleźć przyjaciela, trzeba przymknąć oko. Żeby go zachować, trzeba przymknąć oba" 
Norman Douglas


Myślę, że na jeden dzień wystarczy, ale coś tak czuję, że do tematu wrócę, bo chyba mam więcej do napisania niż przypuszczałam. I próbuję poukładać pewne swoje sprawy.

Pozdrawiam, M

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, przyjaźń to ciężka praca,ale jakże opłacalna:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyjaźń jest trudna, ale jej owoce smaczne :)

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...