czwartek, 2 marca 2017

Pałac Opatów #1

Hello!
Zarządzanie instytucjami artystycznymi ma swoje lepsze i gorsze momenty. Taki zdecydowanie ciekawszy, miał miejsce w ostatni wtorek, gdy w ramach zajęć z nowej historii sztuki, dzięki pomysłowi naszej wykładowczyni, wybraliśmy się do Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, gdzie mieści się Odział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. 


 To widok na Pałac Opatów od tej mniej widowiskowej strony.


W pierwszych salach, znajdujących się od północy, światło było tragiczne, ale nie mogłam odmówić sobie zrobienia zdjęcia obrazowi, który wcześniej widziałam w podręczniku od historii. To ten mniejszy obrazek "Zabicie Leszka Białego w Gąsawie" Jana Matejki.  Jeśli dobrze pamiętam, na powyższym zdjęciu znajdują się obrazy autorstwa Olgi Boznańskiej.


Ten portret, chociaż eksponowany obok obrazów, na których znajdowały się nagie kobiety i tak najbardziej przyciągał wzrok. Prawdopodobnie ze względu na kolor sukienki.
W tej sali wcale nie było okna, a różnica pomiędzy sztucznym a naturalnym oświetleniem na zdjęciach nigdy do tej pory, nie dała mi się tak odczuć, jak podczas prób zrobienia sensownego zdjęcia w tym miejscu. 


Dotarliśmy do sal południowych, gdzie światło było zdecydowanie lepsze.


Sposób w jaki obrazy są porozmieszczane na ścianach bywa zaskakujący. Pani kustosz, która opowiadała nam o zbiorach, tłumaczyła, że mają po prostu nieco za mało miejsca na reorganizację galerii.


 Starałam się poprawić nieco kontrast i inne parametry zdjęć, ale efekty są średnio zadowalające.


W tym miejscu, czyli w momencie, gdy jeszcze poznawaliśmy na obrazach konkretne przedmioty, nasza wycieczka się zakończyła. W kolejnej sali, po której zostaniemy oprowadzeni za dwa tygodnie, znajduje się malarstwo abstrakcyjne. Jak możecie się domyślić po tytule notki, po następnym spacerze pojawi się kolejna porcja zdjęć. 

Pozdrawiam, M

3 komentarze:

  1. Przyjeżdżaj do Białegostoku, jest co zwiedzać

    OdpowiedzUsuń
  2. Prace imienniczki? Trzeba tam zajrzeć ;)

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3