środa, 21 lutego 2024

Wrażenia umiarkowane - Niedźwiedź w objęciach smoka

 Hello!

Chiny zawsze były w kręgu moich zainteresowań, Rosja - zdecydowanie mniej. Ale rozwój wydarzeń międzynarodowych w ostatnich latach skłania raczej do rozszerzania niż zawężania zainteresowań.

Rosja i Chiny głoszą dziś bezgraniczne partnerstwo strategiczne, twarde jak skała, odporne na każdą pogodę i potwierdzane przyjaźnią polityczną Władimira Putina i Xi Jinpinga. A jeszcze w 1969 roku wojska sowieckie gromiły chińskie nad Ussuri, zaś Mao Zedong obawiał się inwazji Związku Radzieckiego na Chińską Republikę Ludową. Co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości?
Michał Lubina ukazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin – zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?
(blurb)

Tytuł: Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin
Autor: Michał Lubina
Wydawnictwo: Szczeliny (Wydawnictwo Otwarte)

We wstępie autor ostrzega, że w książce nie ma przypisów - i tutaj bardzo cieszyłam się, że książki słucham i nie muszę na ten brak przypisów patrzeć. Tym bardziej, że książki, które reklamują się jako reportaże/książki popularnonaukowe, zazwyczaj mają te przypisy i jeśli ktoś decyduje się na sięgniecie po książki z tych gatunków, wie mniej więcej, na co się pisze, więc twierdzenia o odstraszającej mocy przypisów w książkach wybitnie mnie irytują. Niedźwiedź w objęciach smoka ma część zatytułowaną "Korzystałem z", która jest opisową bibliografią źródeł.

Zazwyczaj nie słucham audiobooków, bo tekstowa forma książki ma dla mnie bardzo duże znaczenie, ale i w audiobooku są rzeczy, których można się przyczepić. Autor mówiący zaadoptować zamiast zaadaptować, dwutysięczny któryś, zamiast dwa tysiące i kilka innych.  Napisałam "autor mówiący", bo to on sam czyta książkę - co daje ciekawe wrażenie czegoś pomiędzy podcastem a wykładem, ze wszelkimi różnymi przerwami, oddechami w dziwnych miejscach i innymi rzeczami, które zastanawiałam się, dlaczego nie zostały nieco wygładzone w postprodukcji. 

Plusem audiobooka na pewno jest to, że wysłuchanie go zajęło mi prawdopodobnie dużo mniej czasu, niż gdybym miała tę książkę czytać, minusem - naprawdę niewiele z niej zapamiętałam. Ponadto ta odczuwana krótkość znowu mnie zmartwiła - nieco podobnie jak w przypadku Spin dyktatorów (tyle że tam widać było pracę wykonaną przez autorów przy książce na pierwszy rzut oka, dzięki przypisom) - że mogą być w tej książce nadmierne uproszczenia.  

Jak widać książka Niedźwiedź w objęciach smoka nie zrobiła na mniej najlepszego wrażenia, ale to nie jest do końca tak, że zupełnie mi się nie podobała i nie ma w niej nic dobrego. Na pewno pozwala zrozumieć spojrzenie Chin na Rosję (i odwrotnie, ale bez wątpienia - zgodnie z tytułem - Chiny są w tej relacji w tym momencie istotniejsze) i chronologicznie przedstawia wiele elementów i aspektów łączących i dzielących te dwa państwa. Opisanych jest także wiele wydarzeń i to, jak wpływały na wzajemny ogląd tych państw. Książka podzielona jest na sześć części (z grubsza: kultura, historia, polityka, gospodarka, relacje międzynarodowe oraz Syberia), w ramach niektórych są jeszcze ważne rozdziały (które bywają podzielone na jeszcze krótsze, tematyczne podrozdziały) - na pewno jest to bardzo przemyślana strukturalnie opowieść. 

Na dniach wychodzi lub już wyszła nowa książka autora Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium, której jestem bardzo ciekawa, ale zastanawiam się, czy też nie będzie miała przypisów...

Zapraszam na blogaskowego Facebooka oraz moje Instagramy (bookart_klaudia) oraz redaktorskie_drobnostki!

Trzymajcie się, M

4 komentarze:

 1. Przyznam,że nigdy nie słyszałam o tej pozycji i obserwując to wszystko co dzieje się na wschód od Polski powyżej zaprezentowana pozycja zapowiada się całkiem interesujaco. Dopisuję do listy

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca pozycja, z pewnością warta uwagi. Ja nie jestem pewna czy po nią sięgnę, są tematy, w których po prostu nie czuję się dobrze, a mając ograniczony czas wolny wolę coś, w czym się odnajduję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach Chiński obwarzanek :D

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie mój typ książek. Ale polecę ją narzeczonemu bo ostatnio wkręcił się mocno w tematy polityczne ;)
  Miłego dnia! :) Pozdrawiam serdecznie!🤗
  PS. Dziękuję za komentarz u mnie ;)
  Angelika

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3