piątek, 28 marca 2014

"Lecz czymże jest każdy ocean, jesli nie morzem kropel?"

Hello!
Ostatnio wspominałam, że czytam "Atlas chmur" więc dziś wybór cytatów z tej książki. A jest ona obecnie moją książką numer jeden. Trochę żałuję, że nie przeczytałam jej zanim obejrzałam film, ale zapewne wtedy film by mnie rozczarował, a w związku z tym zarówno książka i film podobały mi się bardzo, bardzo. Nawet trochę film mi pomógł, bo czasami nie mogłam połapać się w fabule. Chociaż książka jest napisana super. Podzielona na 6 wątków, ułożonych od najdawniejszego do przyszłościowego i z powrotem. Szkoda, że w filmie tego tak dobrze nie widać. No i nie widać też tak dobrze połączenia pomiędzy poszczególnymi częściami, choć może to być spowodowane tym, że oglądając film byłam mało spostrzegawcza. Ale nie miałam porównywać tylko napisać cytaty. A to trudne zadanie wybrać je z całej książki więc ograniczyłam się do jednego z dwóch moich ulubionych wątków, czyli do Listów z Zedelghem. 


> "Do połowy przeczytana książka to jak na wpół skończony list miłosny"
> "Sixsmith, chwała Rufusowi błogosławionemu, świętemu patronowi Kompozytorów w Potrzebie, najwyższa chwała, Amen."
> "-Klarnet, Frobisher, to konkubina, wiole to cmentarne cisy, klawikord to księżyc, więc... niech wschodni wiatr poniesie ten akord a-moll jeszcze przez szesnasty takt i dalej."
> "-Człowiek wtedy żyje w swoim czasie, Evo, gdy on i jemu współcześni uznają te same rzeczy za oczywiste i nie zastanawiają się nad tym. Natomiast popadają w ruinę wtedy, gdy czasy się zmieniają a on nie. Dodam, pozwól, że z tej samej przyczyny upadają cesarstwa" 
> "Jednakże prostacka jest ta tęsknota za nieśmiertelnością, jak próżna, jak błędna. Kompozytorzy gryzmolą ledwie rysunki na ścianach jaskiń. Muzykę człowiek pisze dlatego, że zima trwa wiecznie i że bez niej wilki i śnieżyce jeszcze prędzej by go dopadły" 
> "J. ma ostatnio napady przygnębienia. Są czasem noce, kiedy wtula się we mnie, jakbym był jej kołem ratunkowym, gdy ona tonie." 
> "-Panie Frobisher, zna się pan dobrze z Sherlockiem Holmesem z Baker Street?
- Nie - odrzekłem - nie znam się osobiście z panem Holmesem, ale widuję go, gdy co środę grywa z Davidem Copperfeldem w bilard w moim klubie" 
Krótkie wyjaśnienie, bo sama się trochę pogubiłam, gdy to przeczytałam. Nie chodzi to o iluzjonistę, a o bohatera książki Karola Dickensa, a przynajmniej tak wynika z tego czego się dowiedziałam.
> "Za brudnym oknem jakaś babcia przesadzała fiołki do donicy. Zapukałem w szybę i poprosiłem, żeby się we mnie zakochała" 
Życzę miłego weekendu, M <3

10 komentarzy:

 1. Chyba mnie przekonałaś do obejrzenia filmu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "możem kropel" błagam cię Mirabelko, proszę. Jak mogłaś popełnić taki błąd?
  A jako znawca cytatów stwierdzam, iż są dość ciekawe. Najbardziej podoba mi się ten o J. Chyba jednak muszę przeczytać tę ksiażkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Filmu jeszcze nie widziałam, książki również nie czytałam, ale zapowiada się wspaniale. Pierwszy cytat jest przepiękny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widziałam ani filmu, ani książki. Pierwszy raz słyszę :))
  ♥blog-klik♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie się zapowiada :)

  PS. Masz świetnego bloga, ciekawie go prowadzisz, będę wpadać częściej! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie widziałam ani filmu, ani książki, chociaż brzmi ciekawie :)

  Pozdrawiam,
  Ohmfh.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam ten film <3
  Do książki dopiero się zabieram.
  Co prawda niewiele z niego zrozumiałam. Ale coś mnie w nim ujęło. Uwielbiam do niego wracać i wracać.

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...