sobota, 2 września 2017

Zamek w Trokach

Hello!
Druga część zdjęć z Litwy.


Zamek w Trokach znajduje się na wyspie, na którą z parkingu dla autokarów trzeba się kawałek przespacerować. Same Troki znajdują się blisko Wilna i były stolicą księstwa Kiejstuta. Był wtedy jeszcze w budowie i nie udało się jej dokończyć przed jego śmiercią. O zamek bili się Jagiełło i Witold, oblegali go Krzyżacy. Po tym jak zmarł Witold zamek popadał w ruinę.


Z tego co można wywnioskować ze słów przewodniczki i historii zamku, to cud, że on stoi. Był niszczony, przebudowywany, niszczony, pełnił przeróżne funkcje, ale nie miał szczególnego strategicznego znaczenia, więc gdy zaczął niszczeń niezbyt się tym przejmowano.


Dopiero w XIX wieku zaczęto rozważać jego odbudowę. W salach, które się zwiedza, bo oczywiście teraz jest to muzeum, można dokładnie zapoznać się z jego historią. Oraz historią Litwy ogólnie.


Ale widać i po samym zamku, gdy tylko się do niego podchodzi, że  wiele przeszedł. Widać kamienie, czerwoną cegłę z różnych lat i beton. 

Niżej widać fosę. Teraz jest sucha, ale kiedyś była tam woda z jeziora. Poza tym po zdjęciach ładnie widać, jak zmieniała się pogoda. Dzień wcześniej w Wilnie a to padało, a to wychodziło słońce. W Trokach najpierw było bardzo ładnie i ciepło, później zaczęło lać.Niestety mój telefon ma skomplikowaną relację ze światłem, czasami sama nie jestem w stanie wyczuć, czy będzie, czy nie będzie wystarczające. W wypadku zdecydowanej większości zdjęć z muzealnych sal zamku, nie było. A eksponaty, które faktycznie były dobrze oświetlone, niekoniecznie były tymi najciekawszymi. 
Powyżej widać kopię obrazu Bitwa pod Grunwaldem.
Kolekcja fajek. Pokazuję, bo to jedno z najostrzejszych zdjęć, jakie udało się zrobić w środku zamku.Pozdrawiam, M

2 komentarze:

  1. Zamek nie prezentuje się jakoś bardzo okazale, jak na przykład Malbork, ale jeśli chodzi o jego styl, to według mnie bardzo go przypomina. Największe znaczenie ma tu chyba czerwona cegła, która jest bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3