środa, 15 lipca 2020

Dziewczęce podejście do mrocznego konceptu w k-popie

Hello!
Nie będzie to wpis o zespole Dreamcatcher, choć to on ostatnio najbardziej kojarzy się z mrocznym konceptem w damskim wydaniu. Wpis będzie o teledyskach i pewnym specyficznym rodzaju mrocznego konceptu, który tylko dziewczyny mogą osiągnąć.

LOONA Chuu love4eva

Hate You Ladies' Code


Pierwszym teledyskiem, który myślę, że początkuje tego rodzaju mroczny dziewczęcy koncept jest klip do piosenki Hate You Ladies' Code.

Ladies Code Hate You

Nie oglądam horrorów, ale te klipy bez wątpienia mają bardzo filmowo horrorowe, czy nawet ogólnie mają bardzo filmową atmosferę. Nie widziałam Lśnienia, ale z jakiegoś powodu te teledyski kojarzą mi się z tym filmem. Wiem, że w Lśnieniu są upiorne bliźniaczki i może to jest jakaś przyczyna.

Hate You

Poza tym wspomniany wyżej klip bawi się motywami związanymi z lalkami (i związanymi jest tu zaskakująco dosłownym określeniem) i marionetkami. Bardziej niż przerażający jest niepokojąco straszny. W kontekście dalszej treści wpisu istotniejsze od lalek, będą jednak sceny gdy członkinie Ladies' Code siedzą przy stole oraz ogólna atmosfera tego teledysku.

Czymś, czego niestety w nim brakuje w kontekście dziewczęcego podejście do mrocznego konceptu jest filmowy element niewinności. Chociaż mamy wyraźny kontrast pomiędzy białymi i czarnymi strojami dziewczyn i to już coś.

Bad Boy Red Velvet


Red Velvet Bad Boy

Na jakby przeciwnym biegunie mamy następny klip, o którym chcę wspomnieć i jest to teledysk do Bad Boy Red Velvet. Z niego weźmiemy wszelkie dziewczęce elementy. Albo dziewczęco-naiwno-niewinne jak się przynajmniej wydaje. I to też różni klip do Bad Boy od klipu do Peek-A-Boo, który po prostu jest inspirowany horrorami. Ale też Bad Boy jako całość ma bardziej koncept girl crush niż mroczny, jest jednak ważnym punktem na drodze.

Bad Boy Re Velvet

Red Velvet Really Bad Boy


Red Velvet prezentuje pewną godną pochwały konsekwencję w przedstawianiu mrocznych elementów lub całych mrocznych teledysków. Do puli możemy dołożyć jeszcze Russian Rulette (a gdyby kogoś interesowały inne klipy, w których członkinie zespołu chcą się pozabijać to mamy Devil CLC, który jest podobny do Russian Rulette i Fingertip GFRIEND) oraz Really Bad Boy. Niewyjaśnioną zagadką pozostaje dla mnie, dlaczego ta piosenka została wypuszczona 30 listopada a nie na halloween, totalnie przestrzelona okazja.

Really Bad Boy Red Velvet

Wspominałam coś wcześniej o Lśnieniu? Z teledyskiem do Really Bad Boy problem jest tylko taki, że jest on jak parodia i w sumie jest bardziej zabawny niż mroczny.

Dreamcatcher PIRI


Miało nie być o Dreamcatcher, bo one całe mają mroczny koncept (w sumie to mają koncept rockowego zespołu), ale nie oznaczało to, że muszą wpisywać się w dziewczęcy mroczny koncept. Ale okazało się, że teledysk do piosenki PIRI spełnia kilka podstawowych założeń: dziewczyny biegają w zwiewnych białych sukienkach, mamy motyw z przerażającymi bliźniaczkami, przerażające lalki. Brakuje nieco tego, aby członkinie zespołu miały więcej interakcji w teledysku, ale jego końcówka nadrabia ten brak oraz brak jednoznacznej mroczności ze strony samych dziewcząt. I gdy na końcu widzimy wszystkie razem, nagle gaśnie światło i dopiero robi się naprawdę niepokojąco.

Dreamcatcher PIRI

Red Velvet Psycho


Teraz przejdziemy do prawdziwego fenomenu wśród mrocznego dziewczęcego konceptu, który jak widać był w filmografii Red Velvet podbudowywany od lat, czyli Psycho.

Red Velvet Psycho

Nie wiem, czy którykolwiek ze wspominanych teledysków jest tak blisko motywu szkoły z internatem tylko dla dziewcząt, jak Psycho w powyższym kadrze.
Jest tam także scena, w której Irene kaleczy się igłą z maszyny. Co może przywoływać skojarzenia po pierwsze ze Śpiącą Królewną, po drugie z tym, że popularny jest także motyw kaleczenia się kolcami róży. A jeśli przyjrzymy się tej scenie uważnie to zauważmy jeszcze, że Irene ma bardzo błękitne soczewki kontaktowe (plus biała sukienka - symbolicznie to aż krzyczy niewinność), ale dla kontrastu jej paznokcie pomalowane są na czarno.

Psycho Red Velvet

Gdybym miała wskazać jeszcze jeden film, z którym kojarzą mi się te teledyski to byłby to Piknik pod Wiszącą Skałą. Nie oglądałam Przekleństw niewinności (The Virgin Suicides), ale poczytałam trochę o tym filmie i wydaje się, że on także mógł być inspirujący dla twórców teledysków. 
Mamy też film The Handmaiden (Służąca z 2016). Ten film akurat widziałam w przeciwieństwie do Szeptów i krzyków oraz Niebiańskich stworzeń - te filmy przewijały się jako podobne do Pikniku pod Wiszącą Skałą i gdy trochę o nich poczytałam, uznałam, że o nich także można wspomnieć jako dalekich inspiracjach czy skojarzeniach z tematem. Wpadłam też na film Niewinność z 2004 roku i chociaż nie ma o nim zbyt wielu informacji, to z tego co wyczytałam, wynika, że także wpasowuje się w tę atmosferę.

Nature - Girls


Przerywamy na moment ten zalew treści na temat Red Velvet, aby dołączyć do zestawienia teledysk do piosenki Girls zespołu Nature. Który ma nawet dwie wersje, bo musiał zostać ocenzurowany, aby koreańska telewizja mogła go pokazywać.

NATURE Girls

Girls pokazuje coś ciekawego - horrorowy w dziewczęcy sposób teledysk i naiwno-niewinne słowa, co całkiem nieźle tłumaczy koncept. I tak mam słowa: "I keep getting more childish",  "My innocent heart" oraz kontrast w postaci teledysku, gdzie dziewczyny zdecydowanie nie są niewinne, chociaż są tak portretowane - symbolika koloru białego jest uniwersalna i powszechna. A przynajmniej w jego ocenzurowanej wersji, bo wersja nieocenzurowana zdecydowanie przełamuje elementy niewinności, czego najlepszym przykładem są ubrudzone krwią białe sukienki dziewczyn. W nieocenzurowanym teledysku widać je tylko przez chwilę, ale istnieje całe Bloody Performance Video.

Girls NATURE

Gdy zbierałam informacje do tego wpisu wpadłam na komentarz, że koncept Girls przypomina koncept piosenki Touch miss A, więc musiałam to sprawdzić. I coś w tym jest, chociaż teledyskowi do Touch trochę za daleko do horroru (nawet do jakiegoś niepokoju), chociaż początek jest bardzo dziwny. Ale mamy tutaj zdecydowanie symboliczne białe i czarne stroje oraz róże. Pod pewnymi względami ten teledysk oraz wspominany na początku Hate You stoją w jednym szeregu.

Red Velvet - IRENE & SEULGI - Monster


A teraz wracamy do Red Velvet, bo debiutancki teledysk Red Velvet - IRENE & SEULGI także idealnie wpisuje się w ten koncept. Mamy w nim nawet trochę zapomniane lalki.

Monster Irene

Nie chciałam mieszać teorii fanów na temat teledysku i pewnego uogólnienia konceptu, który staram się przekazać, ale na Twitterze znalazłam informację, że komuś Monster skojarzył się z gotycką powieścią z 1872 Carmilla, która opowiada o wampirzycy. A gdy sama poczytałam jeszcze trochę, to w końcu doszłam do skojarzenia z Elżbietą Batory, ale to może być dość daleki strzał.

Dosłownie dziś rano, coś mnie poruszyło i postanowiłam poczytać słowa pozostałych piosenek na płycie Irene i Seulgi i mocno się zdziwiłam. Okazało się, że cały minialbum jest bardzo konsekwentny w swoim temacie. Do tego stopnia, że teledysk do piosenki Monster pasowałby też do piosenek Diamond i Feel Good. Zresztą nie obraziłabym się, gdyby Feel Good dostało teledysk, bo wiem, że jest spora grupa osób, która woli tę piosenkę od głównego singla. Ale spójrzmy na tłumaczenie słów tej piosenki:
"My heart gets more twisted as if crazy"
"When I look at myself in the mirror, it’s so strange
Don’t know if I’m laughing or crying, ambiguous mind
I seem to have become a twisted child."
"My scar that’s thrown away like an old doll"

MONSTER Red Velvet - IRENE & SEULGI

Gdy szukałam informacji do tego wpisu przekonałam się, że teledyski, które ludzie wrzucają do bardzo ogólnego pojęcia dark concept mogą być naprawdę bardzo, bardzo różne. Zaczynając od tego, że sama piosenka wcale nie musi być mroczna, aby teledysk czy ogólna stylistyka comebacku czy debiutu była mroczna. Bo tak na przykład mamy zespół T-ara i piosenkę Lovey-Dovey, która sama w sobie jest retro-disco, a w teledysku są zombie. Dalej w debiucie TWICE z jakiegoś powodu są zombie, ale najbardziej mroczną rzeczą w całym klipie jest stylizacja Chaeyoung, a samo Like OOH-AHH z założenia miało być chyba urocze. Ale są zombie. Piszę o tym wszystkim, bo LABOUM wypuściło Turn It On, które nie tylko ma zombie w teledysku, nie tylko jest przykładem mrocznego seksownego konceptu, ale także troszkę sobie pogrywa z elementami charakterystycznymi dla dziewczęcego mrocznego konceptu - szczególnie na końcu, gdy okazuje się, że nasze bohaterki ubrane w białe sukienki być może nie są takie milutkie, jak się wydawało przez cały klip.
Pod mroczne koncepty podpadają także teledyski z wampirami (4MINUTE Volume Up), dystopijne (f(x) Red Light), opowiadające jakąś historię, w której ktoś zginie, w której ktoś będzie się mścił,  inspirowane strasznym cyrkiem, ideą strasznej panny młodej, halloween - worek dark concept jest naprawdę bardzo pojemny.

GFRIEND - Apple


Jednym aspektem tego konceptu, nad którym bardzo się zastanawiałam było, dlaczego nie jest on częściej wykorzystywany. Po czym GFRIEND miało swój comeback z piosenką Apple. Gdy tylko przypadkiem zobaczyłam jakieś materiały promocyjne od razu pomyślałam, że cały koncept związany jest z kwestią zakazanego owocu i naprawdę liczyłam, że teledysk wpisze się w dziewczęcy mroczny koncept. I nie pomyliłam się.

GFRIEND Apple

W kontekście dziewczęcego mrocznego konceptu powyższe kadry są moimi ulubionymi z całego teledysku i mam wrażenie, że są jak Merci - obrazem wyrażają więcej niż opisałabym słowami. Chociaż zestawienie pierwszego obrazu i słów samej piosenki także służy za samowyjaśnienie tego konceptu. A idąc za jabłkowym tropem, można podsumować, że to nie one były kuszone - to one kusiły.

Apple GFRIEND

Zróbmy wyliczenie cech charakterystycznych tego konceptu:
- niepokojący klimat szkoły z internatem dla dziewcząt (takiej z poprzednich wieków)
- także tajemnicy
- motywy z filmów o dorastaniu
- białe sukienki (i wszystko co ewokuje niewinności i naiwność)
- ogólnie symbolika białego i czarnego 
- przełamanie niewinności albo pokazanie, że była ona tylko udawana - podsumowałabym to jako niebezpieczna "niewinność" - nigdy nie wiesz, co kryje się za tą dziewczyną w białej sukience i co ona robi po nocach
- ogólnie grzeczne dziewczynki, które wcale nie są takie niewinne i naiwne jak się wydają
- motyw z bliźniaczkami

Jak widać mroczność tego konceptu ma swoje spektrum od zwykłego niepokojącego klimatu (jak w PIRI) aż do bezpośredniego horroru (jak w Girls). Ten koncept trzeba też czuć bardziej niż widzieć. Albo może nie czuć tylko rozumieć, co pewne symbole i powiązania oznaczają.

I jeszcze kilka teledysków, które w jakiś sposób dotykają tego konceptu:
> Lee Hi - Rose
> Heize - We don't talk together
> 9MUSES - Remember
> SONAMOO - I (knew it)
> LOONA yyxy - lovev4eva (jest trochę jak współczesne podejście, zamiast białych sukienek mamy mundurki; cała piosenka jest też przeurocza, ale są w teledysku tropy, które sprawiają, że można go rozpatrywać w tym kontekście, nawet pierwszy kadr we wpisie jest z tego klipu)

LOVE, M

6 komentarzy:

 1. Choć większości z tych zespołów nie słucham to widziałam większość z wymienionych teledysków bo uwielbiam mroczny koncept ^^ fajny post - jak dotąd nie podejrzewałam RV o mroczny koncept ale po przeczytaniu muszę przyznać że faktycznie niektóre sceny wzorowane są na horrorach i pasuje im to mają mega estetyczne MV choć mi ich muzyka niespecjalnie się podoba - chyba tylko Dreamcatcher z tych zespołów kocham :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzyka a koncept teledysku nie zawsze idą w parze ^^ A poza tym mroczny koncept także ma wiele odcieni ;>

   Usuń
 2. Hate You Ladies' Code skojarzyłabym bardziej niż do Lśnienia może do Annabelle przez motyw lalek.
  Ale scena z Red Velvet Really Bad Boy to ewidentne Lśnienie, chyba nawet tapeta na ścianach się zgadza ;) Wg fajny teledysk.
  Z wymienionych przez ciebie z motywem zabójstw najbardziej spodobał mi się Fingertip GFRIEND chociaż jest trochę dziwaczny
  Dreamcatcher PIRI fajny, wpakowano tam chyba wszystkie popularne motywy
  Nature - Girls podoba mi się (i pasuje też do twoich wpisów o wannnach ;) ) Obejrzałam wersję nieocenzurowaną i trochę się dziwię że ją zmieniali, nie było tam nic aż takiego (dobra, patrząc na to że w dramach zamazują noże to już się nie dziwię zmianom)
  GFRIEND - Apple też jest ciekawy
  Super wpis :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia o czym jest Annabelle (i nie wiem, czy chcę wiedzieć) ^^ Jak pisałam nie oglądam horrorów, Lśnienie było w sumie moim jedynym punktem odniesienia ;>
   Nature pasuje i na pewno będzie w 5 wannowym wpisie!
   Co do noży - podobno w Monster Irene&Seulgi miały być noże i musieli je usunąć i dlatego MV miało opóźnioną premierę (albo bo edytowali Irene jako potwora).
   Dziękuję!

   Usuń
  2. Annabelle jest o nawiedzonej lalce, jeśli nie lubisz horrorów to serio nie chcesz wiedzieć więcej ;)
   Najbardziej mnie śmieszy że cenzurują noże ale pistolety są w całej okazałości xd

   Usuń
  3. Podobno jest na to wyjaśnienie, nie wiem, czy prawdziwe, ale gdzieś wyczytałam, że noże są prawdziwym zagrożeniem - każdy może bez problemu jakiś mieć pod ręką itd. Natomiast na pistolety trzeba mieć licencje, ogólnie są zakazane i nie są "naprawdę" niebezpieczne dla społeczeństwa.

   Usuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3