sobota, 28 listopada 2020

Astronauci w k-popie

 Hello!

Znów jestem na tropie trendów w teledyskach! I wiem, że zapowiadałam, że nie będzie więcej k-popu na blogu w tym miesiącu, ale chyba dosłownie dzień po tej zapowiedzi, Jamie zapowiedziała nową piosenkę - Apollo 11. Poczułam się niemalże wywołana do tablicy, bo założyłam sobie, że potrzebuję 10 klipów, aby ten wpis był pełen i piosenka Jamie była tym dziesiątym teledyskiem.  

DAY6 (Even of Day) - Where the sea sleeps

Nie pamiętam, kiedy dokładnie zwróciłam uwagę, że postać astronauty zaczęła być zauważalnym motywem w teledyskach. Chyba był to klip Crusha, a później byłam zaskoczona marcowymi klipami DPR LIVE. Później przypomniałam sobie o Dear Love, ale jestem pewna, że astronauci musieli pojawiać się gdzieś wcześniej, aby jakoś zasiać w mojej głowie myśl, że jest to powtarzalny motyw.

Dlaczego, jak sądzę, astronauci zaczęli być szczególnie popularni w 2019 i 2020 roku? W sumie odpowiada na to tytuł piosenki Jamie - Apollo 11. W 2019 była 50 rocznica lądowania człowieka na Księżycu. Poza tym (albo może w związku z tym) w zeszłym roku, ale w tym także, na pewno zaobserwowaliście w sklepach trend na logo NASA i jestem pewna, że to też miało coś wspólnego z tą rocznicą. Jednocześnie, gdy spojrzy się na przemysł filmowy to przynajmniej raz w roku pojawia się jakiś kosmiczny film Grawitacja (2013), Interstellar (2014), Marsjanin (2015), Ad Astra (2019) to są takie, które pierwsze przyszły mi do głowy. Jest jeszcze na przykład Armageddon, Pasażerowie albo bardzo konkretnie Apollo 13. Być może kategoria kosmiczny film jest odrobinę zbyt ogromna, bo w sumie i Star Trek, i Gwiezdne Wojny, i Prometeusz, i Obcy, i parę innych by się zmieściło. Można dodać jeszcze dokumenty o misjach kosmicznych (obejrzałam chyba wszystkie, które są na Netflixie). Także astronauci, kosmonauci są ogólnie bardzo popularni w filmach. I książkach na pewno też. Tutaj nie będę się już rozpisywać, ale jak się okaże motyw kosmonauty niesie ze sobą 4 symboliczne znaczenia i będziemy je odkrywać, analizując teledyski. (Chyba że akurat astronauta będzie w klipie przypadkowy).

1 czerwca  2015
Big Bang - BANG BANG BANG

BIGBANG BANG BANG BANG

Nie będę się zastanawiała, co się zadziało w tym klipie. Jest astronauta i to jest najważniejsze.

14 października 2019
Lim Hyunsik - Dear Love

Hyunsik jest samotnym astronautą na statku kosmicznym. Dopóki kolejny statek nie pojawia się w pobliżu. Jednak spotkanie astronauty i astronautki nie idzie dobrze, na statkach coś się dzieje. Nie chcę interpretować teledysku, wydaje się jednak, że okazuje się, że astronauta i astronautka są w różnych rzeczywistościach i chociaż i piosenka, i teledysk są smutne to klip kończy się z iskierką nadziei.

Wyróżnienie: 13 listopad 2019 - Stray Kids - Astronaut

Piosenka ma astronautę w tytule, jej test odnosi się do trzeciego (albo 4, bo chyba bardziej od spełniania marzeń jest tu istotne samo podróżowanie i odkrywanie) tropu (numeracja tropów będzie na końcu) związanego z astronautami - a w klipie nie ma nikogo w odpowiednim stroju, nawet nie ma rakiety! Trochę to rozczarowujące.

20 luty 2020
Cruch - Digital Lover

W tym teledysku mamy dwa plany - Crusha, który mieszka sam na rozbitym (tak zakładam) statku kosmicznym, na jakiejś niezbyt przyjaznej planecie oraz pilota statku w grze, w którą gra znudzony Crush. Te plany się przenikają, ale w chyba inny sposób niż można by przypuszczać. Piosenka jest raczej smutna, ale teledysk jest zdecydowanie bardzo smutny. 

Crush jest najbardziej samotnym astronautą, jakiego dziś spotkamy.

3 marca 2020
DPR LIVE - Legacy 

W porównaniu z innymi klipami fabularnie ten jest dosyć nudny. Astronauta jest na statku sam, coś w statek uderza, astronauta wyskakuje ze statku i ląduje na jakieś planecie.

12 marca 2020
DPR LIVE - Kiss Me + Neon 

DPR LIVE - Kiss Me + Neon

Ten klip to chyba częściowo to, co działo się z astronautą po tym, jak wylądował na obcej planecie oraz tego, co działo się jeszcze wcześniej. Wizualnie na pewno jest ciekawszy niż Legacy. Z tego co sobie doczytałam, wynika, że cały koncept albumu Is Anybody Out There, z którego pochodzą te trzy piosenki / dwa teledyski jest związany z kosmosem.

Dwie rzeczy - wyraźnie widać, że astronomowie kojarzą się z po pierwsze - samotnością, po drugie - będzie jakaś katastrofa.

21 kwiecień 2020
HA:TFELT - Satellite

Nie sprawdzałam tłumaczenia słów tej piosenki, ale teledysk widzę, jako drogę do spełniania marzeń o byciu astronautką. Chociaż pewne elementy poczucia samotności oraz dążenia do wolności także w nim są.

10 sierpnia 2020
ONF - Sukhumvit Swimming

Nie mam pojęcia, co dzieje się w tym teledysku, jedyna koncepcja jaka przychodzi mi go głowy to albo członkowie zespołu są podróżnikami w czasie, albo pochodzą ze światów paralelnych. Ale są dwa ujęcia na kogoś w kostiumie astronauty. Plus dość oczywiste nawiązanie do Małego Księcia.

31 sierpnia 2020
DAY6 (Even of Day) - Where the sea sleeps

Kolejny kosmiczny teledysk, który jest smutny. Co go jednak różni od pozostałych to, to że na statku kosmicznym mamy trzech bohaterów (którzy odpowiadają członkom unitu oraz maskotki pozostałych dwóch członków Day6). Ale niestety statek wpada w kłopoty i się rozbija, ku przerażeniu naszych postaci. Na szczęście okazuje się, że ich skafandry umożliwiają im pływanie i całość się dobrze kończy. Ale jak na animowany klip jest on naprawdę wyjątkowo wzruszający. I bardzo ładny.

6 września 2020
ROCOBERRY - roco is roco

ROCOBERRY - roco is roco

Nie będę się zastanawiała, dlaczego w tym teledysku jest astronautka, bo jest to tylko kilka scen i nie sądzę, aby wpisywały się, w któryś z astronauckich tropów (jest jedna scena, która trochę przypomina klip do wspominanego wyżej Satellite) ważne, że astronautka jest.

11 listopada 2020
JAMIE - Apollo 11

Oto odpowiedź dlaczego ten wpis publikowany jest jeszcze w październiku. Ale nie mogłam zignorować piosenki z tak konkretnym tytułem. Z trzech tropów związanych z astronautami (samotność, katastrofa, marzenia) to zarówno sam tekst piosenki, jak i teledysk zdecydowanie obrazują podążanie za marzeniami. Tekst piosenki jest nawet bardziej związany z astronautami i astronomią niż sam klip.

 

Zerknijmy na tłumaczenie słów refrenu:
I’m on Apollo 11 watch out for me
My first great step
You know I’m strong
When I plant the flag
It’ll be written in the books of the future like history
Even if it’s only one small step
In order to look forward to my tomorrow


Wyróżnienia specjalne otrzymują:

Lee Suhyun - Alien
TWICE - Signal 

za bycie kosmitkami! 

KEY - Forever Yours - za podróżowanie w przestrzeni kosmicznej samochodem.

Podsumowując, obecność astronauty w teledysku najczęściej wiąże się z występowaniem czterech rodzajów tropów: 1. samotność, 2. katastrofa (często razem), 3. spełnienie marzeń, 4. podróżowanie i odkrywanie - też często razem, ale zdecydowanie rzadziej niż numery 1 i 2, chociaż aż chce się połączyć tropy 3 i 4 w jeden - marzenie o podróżowaniu. 

LOVE, M

3 komentarze:

  1. Nawet nie wiedziałam, że jest taka tendencja umieszczania astronautów w teledyskach. Przyznaje, że ja rzadko oglądam teledyski. Puszczam muzykę w tle jakiś czynności.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie sporo teledysków z takim nawiązaniem :)

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3