sobota, 23 kwietnia 2016

Szekspir w anime (i mandze)

Hello!
Od pierwszego anime, które obejrzałam świadomie czyli "Kuroshitsuji", zauważyłam, że Japończycy w swoich animacjach często nawiązują do Szekspira. Odkrycie było o tyle ciekawe, że zupełnie się tego nie spodziewałam i trudno znaleźć odpowiedź na pytanie skąd to wynika. A ponieważ dziś 400 rocznica śmierci Szekspira, to idealna okazja, aby przyjrzeć się temu gdzie dzieła dramaturga pojawiają się w anime.

Najczęściej w animacjach bohaterowie zabierają się za inscenizowanie "Hamleta". Tak jest właśnie w jednym odcinków OVA "Kuroshitsuji".

 
Możecie zajrzeć na wiki jest tam artykuł na temat całego odcinka.

Nie można tego raczej nazwać udanym przedsięwzięciem, ale było zabawne do oglądania. Ponadto w takiej dość zabawowej formie odkryto powszechnie znane fakty, że lepiej dla wszystkich byłoby gdyby Hamlet porzucił zemstę, a także pokazuje jak dzieci żywo i entuzjastycznie reagują na teatr.

W "Monochrome Factor", które skończyłam całkiem niedawno, także grupa teatralna także zajmuje się "Hamletem" a główny bohater nieco przypadkowo zostaje obsadzony w tytułowej roli.  To bardzo ciekawe, że w prawie każdym przypadku "Hamlet" zostaje zmieniony i najczęściej kończy się dobrze.


Podobnie w "Devlis and Realist" (o nim i "Monochrome Factor" już za dwa tygodnie) bohaterowie zabrali się za inscenizowanie "Hamleta".A to Ofelia. Kontynuuje tradycję i jest grana przez mężczyznę.


W "No.6" o którym także już pisałam, okazuje się, że Nezumi jest utalentowanym aktorem i w "Hamlecie" występuje jako Ofelia i radzi sobie bardzo dobrze. I ma szczurka nazwanego Hamlet.


Jedno z moich ukochanych anime jest oparte na aluzjach i nawiązaniach do Szekspira (między innymi dlatego jest moim ulubionym anime) , szczególnie jeśli chodzi o kreację i zachowania bohaterów, którzy nie raz i nie dwa bezpośrednio cytują dzieła dramaturga, a i ich losy przypominają dzieje prezentowane w jego utworach. Mowa oczywiście o "Zetsuen no Tempest"

                  

                 
Yoshino Takigawa                                                                        Mahiro Fuwa
                                                                                   

 Aika Fuwa  (ale także nieco Julia i Ofelia)                                 Hakaze Kusaribe
                               

Niestety nie wiem kto jest autorem gifów i nie udało mi się go odnaleźć, ale gify są nad wyraz trafne.

Istnieje także animowa ekranizacja "Romeo i Julii" o tytule "Romeo X Juliet". Nie oglądałam, może to zrobię, ale podobno po pierwsze nie jest najlepsza, a po drugie niezbyt zgodna z oryginałem. Jednak ponadto 'gra' nieco z teatralnymi tradycjami i nie tylko.
A w poszukiwaniu materiałów do notki wpadałam na książkę, w której autor analizuje 'magię' i powiązania z innymi tytułami Szekspira.
Jest także manga "Romeo to Juliet" i chyba jest wierniejsza dramatowi. 


W anime "Ranma 1/2" odcinek "Kissing is Such Sweet Sorrow! The Taking of Akane's Lips" poświęcony jest przedstawieniu "Romeo i Julia" i dokładniej możecie doczytać o tym tutaj.


W melodramatycznej nowelce "Socrates in Love", a także filmie na jej podstawie, "Romeo i Julia" jest przedstawiane i chociaż nie kończy się to taką tragedią jak utwór Szekspira, ale nie bez powodu jest melodramatem.

Znalazłam informację, że animacja "Kimba Biały Lew" ma związki z "Hamletem" i często jest przywoływana w kontekście występowania Szekspira w anime.

Nie oglądałam "Capitan Earth" ale w poszukiwaniach natknęłam się na bardzo ciekawe związki tego anime z Szekspirem. W oczy rzuca się nazwa "Globe" organizacji pilotów ogromnych robotów, kolejna rzecz "Midsummer's Knights" czyli członkowie tej organizacji. Nazwa konglomeratu "
Macbeth Enterprises" także raczej nie pozostawia wątpliwości skąd została zaczerpnięta. Pojawia się także postać nazwana Puk, a gdy kontaktuje się z innymi osobami używa imienia Robin. A specjalna broń "Planetary Gears" nosi nazwę "Machine Goodfellows", co także ma związek z Pukiem. A statek-matka nazywa się Oberon (poniżej)


Natknęłam się także na tytuł " Is This a Zombie?" a konkretniej "King of the Night" w kontekście Szekspira. I szukałam, grzebałam, ale nie miałam niestety czasu na oglądanie, i oprócz tego, że jedna z postaci nazywa się Ariel, nie mogłam się doszukać związków z naszym głównym tematem. Jednak jestem niesamowicie ciekawa co jest w tym anime i postanowiłam je obejrzeć. I jak już je skończę to napiszę czy nawiązania faktycznie się tam znajdowały.

Poza tym w anime i mandze często wykorzystywane są motywy znane z dzieł Szekspira, zemstę, miłość osób, które kochać się nie powinny, a także takie zależności jakie można znaleźć w "Śnie nocy letniej". Czasami zdarzają się anime, gdzie postaci przebierają się za inne postaci i wynikają z tego zabawne sytuacje. Ale oczywiście nie tylko. Twórcy anime i mangi czerpią większą przyjemność z zabawy i odwracania tych schematów i wątków niż podążania za nimi. Znalazłam informację o mandze "Robio to Robietto" będący tragiczną historią miłości pomiędzy dwoma robotami. Zgubiłam tytuł anime, w którym odwrócono role "Romea i Julii" co polegało na tym, że rodziny się lubiły, chciały aby młodzi się pobrali, natomiast 'Romeo' i 'Julia' się nienawidzą. Gdyby ktoś znał tytuł to proszę o informację.

Znalazłam mangę pod tytułem "Hamlet", którego akcja została przeniesiona do przyszłości. Ale szkopuł jest w tym, że jej autorem nie jest Japończyk/Japonka a Emma Vieceli, Brytyjka tworząca komiksy. Zrobiła także "Dużo hałasu o nic" w mangowej formie. Jest także "Król Lear", ale trudno znaleźć na jego temat informacje. Chociaż to chyba to samo wydawnictwo.

Doszukałam się takiego cuda, które nazywa się Manga:Shakespeare. I wspomniane powyżej mangi także pochodzą z tego projektu.
 


Istnieje także manga nazwana "Othello", ale nie ma żadnego związku z "Othellem" Szekspira.

 Doliczyłam się  różnego rodzaju nawiązań. Myślę, że będę je uzupełniała w trakcie oglądania, jeśli pojawi się coś nowego. Jeśli oglądaliście anime, czytaliście mangi, których ja nie oglądałam/czytałam, ale je opisuję, a piszę jakieś głupoty, nieprawdy, dajcie znać to poprawię.

Źródła i inne takie:

PS. Jest to także 600 notka na blogu. Przypominam jeszcze o ANKIECIE.
 LOVE, M 

5 komentarzy:

 1. Ja to chyba nigdy nie zrozumiem fenomenu anime. Kompletnie to do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie przekonałam się do anime. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedynym anime nawiązującym do Szekspira jakie znam jest właśnie "Romeo x Juliet". O innych przypadkach nie słyszałam XD

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tych anime oglądałam tylko No.6 i Zetsuen no Tempest, obydwa uwielbiam. <3 W sumie wcześniej nawet nie zwracałam uwagi na to, że w anime jest tak dużo powiązań z dziełami Szekspira.

  OdpowiedzUsuń
 5. O ile o przedstawieniu w "Kuroshitsuji" i "No.6" pamiętałam, tak to z "Devils and Realist" jakoś wypadło mi z głowy. "Zetsuen no Tempest" wciąż nie dokończyłam, chociaż naprawdę mi się podobało, trzeba to będzie nadrobić. Przy okazji spróbuję zauważyć te nawiązania do Szekspira. ;)

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3