Hello!
Mogę napisać, że słuchałam podcastów zanim to było modne, ale tak naprawdę słowa uznania należą się oczywiście osobom, które założyły pierwszy podkast (skłaniam się do pisania przez k, ale nie obiecuję, że będę się tego trzymała przez cały wpis), którego słuchałam - Zombie vs Zwierz (później ZVZ) i było to w 2015 roku. Zdarzało mi się wtedy także słuchać Myszmasz, dużo później też Napisów Końcowych. Ale dzisiaj nie o tych trzech (ZVZ nie ma nowych odcinków od prawie roku, pozostałych dwóch już nie sprawdzam). Prawdziwa podcastowa rewolucja w moim życiu nadeszła w 2020 roku.
Dział Zagraniczny
A dokładnie - wraz z odkryciem przez mnie podcastu Dział Zagraniczny. Zwykle nieźle pamiętam takie rzeczy, ale nie wiem, jaki był mój pierwszy przesłuchany odcinek i jak dokładnie wpadłam na ten podkast, ale wiem, że było to na Youtube. W ciągu dwóch tygodni przesłuchałam wszystkie odcinki wypuszczone do tamtego momentu i od tamtego czasu regularnie, co tydzień w czwartek, słucham Działu Zagranicznego. Wbrew temu, co sugeruje podsumowanie roczne ze Spotify, które w końcu - po czterech czy pięciu miesiącach - wykorzystuję jako podstawę dla tego wpisu, to Dział Zagraniczny jest moim ulubionym podcastem.
Skądinąd
Na Skądinąd wpadłam, gdy przesłuchałam, co miałam z Działu Zagranicznego i szukałam czegoś nowego. I tak słucham od tamtej pory, chociaż nie było to oczywiste, bo wiem, że pierwsze kilka odcinków, na które kliknęłam, wcale mi się nie podobało. Ale zostałam, bo lubię słuchać wywiadów.
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
W tegorocznej edycji podsumowania Spotify może być na pierwszy miejscu za względu na liczbę podcastów, którą wypuszczają obecnie, bo publikują prawie codziennie. Główną zaletą Raportu jest to, że zwykle odcinki trwają około dwóch godzin. A - pomijając Dział Zagraniczny - jeśli podcast trwa mniej niż godzinę, to go nie słucham. Z prostego powodu - słucham ich, gdy wychodzę z domu. Na spacer, na rower i najczęściej moje wędrówki trwają około dwóch godzin; nie mam ochoty słuchać ośmiu piętnastominutowych odcinków, aby zapełnić tej czas. Wolę około godzinny i skupiony na jednym temacie (lub kilku, ale wciąż w ramach jednego epizodu) odcinek i resztę czasu uzupełnić muzyką. Wydaje mi się, że szczególnie obecnie tytuł podcastu jest samowyjaśniający, ale myślę, że warto zwrócić uwagę, że znów - duża części Raportu to wywiady. Oraz reportaże.
Mao Powiedziane
Prawie najnowszy nabytek w mojej podcastowej rodzinie. Na pewno najmłodszy z podcastów, których słucham, bo powstał w lipcu 2021 roku. Uzupełnił wtorkowy brak podcastów (Dział Zagraniczny - czwartek, Skądinąd - niedziela, Raport - środa, sobota; czasami też inne dni tygodnia). To podcast Weroniki Truszczyńskiej, Nadii Urban i Piotra Sochonia o Chinach.
Radio Naukowe
Ten podcast odkryłam, bo jego prowadząca udzielała wywiadu w innym podcaście, ale nie pamiętam w którym. To też podcast czwartkowy, chociaż słucham go zwykle w piątek. Zasadniczo to więcej wywiadów - tyle że z naukowcami i naukowczyniami. I chociaż czuję, że humanistyka - pomijając historię - jest niedoreprezentowana, to uwielbiam słuchać o rzeczach jak promieniowanie oraz mutacje (niekoniecznie w powiązaniu).
Ciekawostka: czasami udostępniam na Stories na Instagramie to, jakiego podcastu właśnie słucham, niekiedy nawet oznaczam konto twórcy. Radio Naukowe nie przeszło niestety testu słuchacza - to znaczy: chociaż wdziałam, że wyświetliło story (i było to widać zarówno w story, jak i wiadomości), zupełnie nie zareagowało na wzmiankę. Test za to ostatnio przeszedł Dział Zagraniczny.
(Gdyby to było dla kogoś zaskakujące programy/marki/wydawnictwa zwykle po prostu zostawiają serduszko, wysyłają serduszko, robią coś innego, aby wyrazić to, że widzą, może doceniają, wzmiankę).
Wyróżnienia:
Nauka XXI Wieku
Przypuszczam, że słuchałabym tego podcastu więcej, gdyby wychodził regularnie oraz gdyby nie to, że poziom odcinków jest bardzo, bardzo nierówny. I to czasami zarówno techniczny, jak i poziom jego prowadzenia.
Brzmienie Świata z lotu Drozda
To moje najnowsze podcastowe odkrycie i nie wierzę, że zajęło mi tak długo, bo drepcze po piętach Działowi Zagranicznemu w byciu moim ulubionym podcastem, tym bardziej, że są one nieco podobne. To - oczywiście - więcej wywiadów, ale autor uzupełnia je czy raczej zapowiada (choć nie zawsze są bezpośrednio połączone z tematem) historyjkami! Trudno to opisać, ale też nie warto bez efektów dźwiękowych. To prawdopodobnie najlepiej realizowanych od strony ich wykorzystania podcast z całej tej listy.
Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS
Tu odcinki prowadzone przez Marcina Jacoby (autora książek Chiny bez makijażu i Korea Południowa. Republika żywiołów) i dotyczą - oczywiście - Chin, Korei i Japonii. Zdarzało mi się słuchać także innych tematów, ale to jak gra w ruletkę - można trafić na ciekawy odcinek, a można na coś, czego osoba prowadząca się chyba nie spodziewała. Jeśli się nie mylę, to te nagrania to tak naprawdę webinary.
The Tablo Podcast
To bardziej ciekawostka, bo podcast już nie funkcjonuje, ale słuchałam go jeszcze w 2019 roku i on też był ważnym czynnikiem na mojej drodze rozszerzania zainteresowania podcastami. Tym bardziej, że był po angielsku.
Później słuchałam też innych podcastów z Dive Studios, szczególnie Get Real, bo prowadziła go Ashley Choi, BM z KARD (później Junny i pH-1) i Peniel z BTOB, a nawet bardziej Daebak Show w/ Eric Nam, bo wywiady z k-popowymi idolami (!). Ale Get Real z czasem nieco zatraciło się w reklamach i kolejnych zapraszanych gościach, zamiast skupić się na temacie odcinka, a Daebak Show może wróci, ale Eric Nam na razie jest w trasie koncertowej. Wspominam o tych podcastach, bo obserwowałam od początku jak ta sieć czy marka się rozwijała oraz są to jedyne podcasty po angielsku, których słuchałam.
Wiem, że w Polsce (ale chyba nie tyko) bardzo popularne są podcasty kryminalne, ale w tym zakresie wolę filmy i seriale. Natomiast jeśli macie jakieś polecenia podcastów podobnych do tych, które wymieniłam (tylko proszę niech odcinki trwają godzinę i więcej i niech to nie będą Imponderabilia - bo je znam, ale słucham tylko, gdy jest tam ktoś ciekawy) to z chęcią zapoznam się z jakimiś nowymi kanałami.
Na koniec jeszcze mi się przypomniało, że jest podcast Niebezpiecznika - Na Podsłuchu! I Przegadana Godzina Dawida Myśliwca (Uwaga! Naukowy Bełkot / Wyłącznie Naukowy Bełkot) i Jacka Patkowskiego.
Zapraszam na blogaskowego Facebooka oraz mojego Instagrama!
LOVE, M
Na pewno do nich zajrzę.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis. Na pewno się skuszę na przesłuchanie ich (swoją drogą podoba mi się nazwa Mao Powiedziane)
OdpowiedzUsuńRecenzja Chiny bez makijażu - Marcin Jacoby
Nie słuchałam dotychczas żadnych podcastów, ale chyba zacznę.
OdpowiedzUsuńUwielbiam podcasty! Lubię sobie taki puścić podczas pracy, zawsze to milej czas leci. Dobrych podcastów nigdy za mało, więc z pewnością sprawie te, których jeszcze nie znam, bo radio naukowe kojarzę, a skąd inąd mi się kojarzy, że kiedyś słuchałam. Polecam też podcasty po angielsku, jest ich więcej i niektóre są na prawdę świetne!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko!
Kiedyś próbowałam, ale to zupełnie nie moja bajka. Podobnie zresztą mam ze słuchaniem książek. Nie wiem, niby radio lubie kiedy "gadają ", a podcasty mnie usypiają...
OdpowiedzUsuńZ ciekawości zajrzę, bo o nich nie słyszałam.
OdpowiedzUsuńMnie jakoś nie ciągnie do słuchania podcastów- wolę muzykę :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Inspirujący wpis - szczególnie dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z podcastami :)
OdpowiedzUsuńOoo, ja słucham Działu zagranicznego i Raportu o stanie świata, czasami Imponderabiliów w tej wersji oraz też podcastu SWPSowego. O dziwo polubiłam też krótkie językowe! Generalnie podcasty trochę mnie zaskoczyły - niby totalnie nie jestem słuchowcem, a jednak jak jest cieplej i wybieram się na spacery to całkiem dobrze się sprawdzają!
OdpowiedzUsuń