środa, 25 września 2013

Cytaty: "Cierpienia młodego Wertera"

Hej!
Jakoś żyję po sprawdzianie z historii, w sumie to był on dużo łatwiejszy niż się spodziewałam, ale jaki mi poszło dowiem się dopiero w przyszłym tygodniu.
Już wspominałam, że czytam "Cierpienia młodego Wertera". Pisałam taż o tym, że recenzje nie są moją mocną stroną, a już tym bardzie lektur. Chociaż w tym roku nie będę miała czasu na czytanie nic innego, bo nie dość, że na każdy miesiąc co najmniej 2 to jeszcze niezliczona ilość materiałów, opracowań i innych tego typy rzeczy na olimpiadę. Ale przechodząc do rzeczy, oto moje ulubione cytaty z tej książki. Byłoby ich zdecydowanie więcej, ale siedem to moja ulubiona liczba i jeśli wybrałabym ich jeszcze kilka to nikt by nawet tego nie przeczytał. 


> "Dobrze, droga Loto, wszystko załatwię i uczynię, co tylko chcesz, dawaj mi zleceń jak najwięcej. O jedno cię tylko proszę, oto nie zasypuj piaskiem atramentu na karteczkach, jakie mi posyłasz. Dzisiaj przywarłem ustami do twego pisma i teraz zgrzyta mi piasek w zębach."


> "Najszczęśliwsi są ci, którzy, podobnie dzieciom, żyją z dnia na dzień, włóczą za sobą lalkę, rozbierają ją i z wielkim szacunkiem skradają się koło szuflady, w której mama zamknęła łakocie, a gdy wreszcie dostaną, czego pragną, zjadają to z pełnymi usty i wołają: Jeszcze! – To są najszczęśliwsze istoty!"

> "Nie możesz niczym bardziej przysłużyć się swym przyjaciołom, jak tym, że nie popsujesz im ich radości, owszem, powiększysz ją, biorąc w niej udział."

> "Odczuwamy bardzo często swe braki, a to, czego nam brak, posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi..."

> "Byłoby mniej cierpień wśród ludzi, gdyby oni – Bóg wie, dlaczego tak są stworzeni – z mniejszą skrzętnością wyobraźni zajmowali się wywoływaniem wspomnień przeszłego zła, a raczej znosili obojętną teraźniejszość."

> "Nie mnie jednemu tak się dzieje. Nadzieje wszystkich ludzi kończą się rozczarowaniem, a to, czego oczekują, idzie na marne."


> "Takiej miłości każdy młodzian czeka,
tak być kochana chce każda dziewczyna;
czemuż w najświętszym z popędów człowieka
tkwi tak straszliwego cierpienia przyczyna?"
Motto utworu
 
LOVE, M <3

2 komentarze:

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3