środa, 16 sierpnia 2023

Chciwość - Downfall: The Case Against Boeing

 Hello!

W roku 2018 reputacja jednej z najlepszych firm produkcyjnych samoloty na świecie została poważnie nadszarpnięta z powodu dwóch katastrof ich modelu samolotu - Boeinga 737 Max - kilka minut po starcie w Indonezji oraz w Etiopii. 


Film Downfall: The Case Against Boeing (Upadek: Sprawa Boeinga) jest jak dłuższy, bardziej oficjalny, mniej sztuczny pod względem rozmów ze specjalistami, rodzinami i innym osobami powiązanymi z lotami oraz bardziej sztuczny, gdy chodzi o rekonstrukcję wydarzeń odcinek Katastrofy w przestworzach. Grono ekspertów jest także liczniejsze - i jeśli ktoś interesuje się lotnictwem, znane - i dokument ma typowe netliksowe animacje. 

Po 30 minutach odchodzimy nieco od narracji typowej dla Katastrofy... i wkraczamy nieco bardziej na wody dokumentalnego filmu śledczego z wyraźną złą postacią - szefem Boeinga - oraz dobrymi - dziennikarzem lotniczym, rodzinami ofiar, ekspertami. I gdy już chciałoby się napisać, że to bardzo jednostronny dokument: proszę bardzo - oto historia Boeinga! Tylko, że nie do końca, bo innym złym tego dokumentu jest ludzka chciwość i ceny akcji - co zaczęło mieć w firmie ogromne znaczenie po fuzji z McDonnell Douglas. Pokazana w Downfall lekkomyślność i zmniejszanie kontroli jakości przy produkcji samolotów i opisana przez pracowników niechęć zarządu do brania odpowiedzialności były przerażające. Przecież samoloty LATAJĄ z ludźmi na pokładzie. Budowanie samolotów jest pracą zaufania społecznego i odpowiedzialności - tutaj wszystko to zawiodło. 

Downfall to ciekawy dokument, ale bardzo brakuje mu części o konsekwencjach uziemienia samolotu, nawet prostego przeliczenie, ile kosztowałoby Boeinga szkolenie pilotów, a ile kosztowało nielatanie maxami. Film pozostawia duży niedosyt. Jednocześnie jest bardzo jednoznaczny w swoich ocenach współczesnego Boeinga. Do tego stopnia, że o ile mnóstwo odcinków Katastrofy w przestworzach nie sprawiło, że potencjalnie obawiałam się latania samolotami, tak zniszczenie pewnej naiwności - że ludzie odpowiedzialni za samoloty, naprawdę są odpowiedzialni - i pokazanie korporacyjnej chciwości, sprawiło, że poczułam się sceptycznie nastawiona do podróży w przestworzach. 

Zapraszam na blogaskowego Facebooka oraz mojego Instagramy (bookart_klaudia) oraz redaktorskie_drobnostki!

LOVE, M

7 komentarzy:

 1. Z jednej strony oglądam takie dokumenty z zaciekawieniem, z drugiej (kolejny raz) frustruję się, jak powszechny to mechanizm. Nieważne jaki koncern, każdy "myśli" tak samo - liczy się jedynie zysk.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie raczej nie interesują takie filmy

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo wszystko z ciekawością obejrzałabym ten dokument :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto oglądać dokumenty, ja właśnie mam kilka tytułów do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3