niedziela, 23 kwietnia 2017

Szekspir w anime #2

Hello!
453 rocznica urodzin Williama Shakespeara i 401 jego śmierci. Światowy Dzień Książki. Oraz 12 urodziny TVP Kultura. Jestem pewna, że dwie drugie daty nie pozostają bez związku z pierwszymi.
A ponieważ kocham pisać rzeczy związane z datami i w zeszłym roku z okazji okrągłej rocznicy śmierci Szekspira, powstał wpis o nawiązaniach do jego sztuk w anime, w tym roku kontynuuję tradycję i przedstawiam Wam kolejne 8 przykładów. I już szukam na następny rok.

O Szekspirze w "Kuroshitsuji" pisałam już w zeszłym roku, ale wspomniałam tylko o jeden ovie, gdzie organizowano przedstawienie "Hamleta". Ale okazuje się, że pojawia się jeszcze jedno nawiązanie - do "Romea i Julii". Nie jestem pewna, w którym sezonie ani odcinku pojawia się fantazja Grella dotycząca Sebastiana. Drugie nawiązanie pojawia się w ovie "Book of Murder"."Handa-kun" to niezbyt dobre anime, ale pożytek z obejrzenia taki, że mam kolejny przykład. W liceum zorganizowano przedstawienie i pożyczono postaci ze sztuk Szekspira. Pojawia się: Król Lear, Romeo i Julia oraz Othello. Z tego co pamiętam - podobnie jak całe anime - przedstawienie nie wyszło.


Kolejna szkolna sceneria, tym razem w typowym shoujo anime "Kaichou wa Maid-sama" ("Służąca przewodnicząca"). A skoro romans to tylko sztuka, która może się pojawić jest tylko jedna - "Romeo i Julia".


Odchodzimy od szkolnych przedstawień w stronę nawiązań, które można przeoczyć jeśli się mrugnie okiem. Ewentualnie mrugnie 3 razy.
"Kore Wa Zombie desu ka?" to jest, to anime, o którym myślałam w zeszłym roku, ale nie zdążyłam obejrzeć przed publikacją poprzedniej notki. Po jeszcze większych poszukiwaniach okazało się, że nie było to, to czego szukałam, ani to czym miało być i ogólnie wszystko koniec końców, to była pomyłka. Ostatecznie obejrzałam całe anime prawie bez sensu. Prawie, bo w jednym odcinku bohater wspomina Szekspira. Niestety niezbyt konkretnie. Wzmiankę o kobietach jak kwiatach znalazłam w "Śnie nocy letniej", ale bardzo prawdopodobne, że w innych dziełach też ten motyw występuje. Na coś, co mogłoby być podstawą do drugiego stwierdzenia wpadłam w sonetach. Ale trzecie zdanie pozostaje dla mnie zagadką. To znaczy wydaje się ono dość znane i oklepane i nie wiem, czy aby na pewno można przypisywać je Szekspirowi.


Zmieniamy klimaty bardzo. W anime "Neon Genesis Evangelion" pojawiają się dwa motywy związane z Szekspirem. Pierwszy to wypowiedź Kaworu Nagisy nawiązująca bezpośrednio do najbardziej znanego cytatu z Hamleta - "Być albo nie być". (A przynajmniej nawiązuje w tłumaczeniu polskim i głęboko wierzę, że tak samo było w oryginale. Ta wątpliwość się odnosi do wszystkich przykładów, w których nie ma oczywistego szkolnego przedstawienia.) Sam Kaworu jest zaś jedną z najbardziej tragicznych postaci, jakie widziałam w anime. I w serialu, i w filmie. Z resztą w mandze też. 
Jeszcze nie wiem, czy będę pisała oddzielną notkę o Evangelionie. Trochę czekam na premierę 4 filmu, który gdzieś tam podobno powstaje, a trochę musiałabym obejrzeć serial raz jeszcze.


Drugie nawiązania to nazwy statków - "Otello" oraz "Tempest". Otello jest oczywisty, drugi statek zaś mógłby być przetłumaczony jako "Burza", bo taki polski tytuł ma sztuka "Tempest". Ale dobrze, że zostawili w oryginale - chociaż Otello powinno być Othello, ale to już czepialstwo.
Nie mam pewności co do kolejnego nawiązania. To znaczy nie wiem, na ile jest celowe, chociaż biorąc pod uwagę, kim jest postać obdarzona imieniem Puck, od razu kojarzącym się z tą postacią ze "Snu nocy letniej" wydaje się, że to nie przypadek. Anime, w którym pojawia się Puck to "Re:Zero Kara Hajimeru Isekai Seikatsu". W sztuce Puck jest duszkiem-psotnikiem, w anime to towarzysz Emilii, też duszek, zwykle miły, ale niebezpieczny.


Kolejne subtelne nawiązanie, to słowa C.C w anime "Code Geass", gdzie parafrazując słowa Julii, zamienia imię Romea na imię głównego bohatera serii - Lelouch.


Jeszcze raz "Sen Nocy Letniej". Tym razem w "Sword Art Online". A dokładnie w drugiej części pierwszego sezonu, gdzie bohaterowie trafiają do ALfheim Online, gdzie Asuna jest Królową Wróżek Tytanią. Niestety nie jest to nic dobrego, bo Król Wróżek Oberon, to szalona postać, tak w grze, jak i w rzeczywistości i trzyma Asunę w klatce. LOVE, M

4 komentarze:

 1. Sama uwielbiam nawiązania do Szekspira w książkach. Często nawiązuje się do "Romea i Julii", ale ostatnio natknęłam się rownież na nawiązanie do "Snu letniej nocy" co okazało się naprawdę bardzo ciekawym posunięciem. Obiecałam sobie że w końcu zabiorę się za jakieś anime, jak tylko skończę serial "Lucyfer", który przy okazji bardzo Ci polecam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Romeo i Julia" robi furorę wszędzie jak widać ;>

   Dziękuję za polecenie! Jak tylko będę miała czas, to spojrzę na ten serial.

   Usuń
 2. Niestety nic od jakiegoś czasu nie oglądam i raczej szybko się to nie zmieni. Może za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie zauważyłam że tyle nawiązań do Romeo i Julii jest :o

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3