czwartek, 22 lutego 2018

Nie tylko w kinie i teatrze 25 - VM Project Architecture

Hello!
Chciałam zacząć  w tym roku bardziej zagłębiać się w tajniki koreańskich teledysków i rozpocząć od serii MV zespołu Seventeen. Ale okazało się, że ludzie odpowiedzialni za ich klipy mają na swoim koncie dużo ciekawych i charakterystycznych nagrań. Do Seventeen jeszcze wrócę, bo zasługują na osobny wpis (więc w tym ich nie ma), ale dziś spojrzenie bardziej ogólne.


VM Architecture to firma z siedzibą w Seulu zajmująca się produkcją teledysków, reklam i podobnych filmów. Jej szefem jest Beomjin Jo. Nie bez powodu w nazwie firmy jest architecture - jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka elementów ich klipów są architektoniczne konstrukcje, symetrie i asymetrie, duże przestrzenie zarówno płaskie jak i wysokie. 

Najbardziej charakterystyczne teledyski w tym stylu:


AKMU - How People Move

PENOMECO - L.I.E

ZICO - She's a Baby

Drugą cechą teledysków jest to, że są trochę dziwne. I tu na przykład dwa teledyski dla artystów YG Entertaiment


BLACKPINK - WHISTLE - Tutaj widać też zamiłowanie do długich, ciągnących się ujęć kamery. Plus to jeden z ich powszechnie uznanych za najlepszych teledysków. A mi z ich wszystkich, które widziałam ten podoba się akurat najmniej.

ONE - (heyahe)

MOBB - FULL HOUSE

Trzecią - wyraźne dzielenie powierzchni, wyznaczanie miejsca każdemu członkowi zespołu; pokoje i korytarze.


MONSTA X - Beautiful (tytuł taki akuratny)

SF9 - ROAR

Czwartą - ciekawe i zmienne wykorzystanie kolorów oraz dymu.


NCT U - 7th Sense

VIXX - Dynamite

Poza tym stoły, a w sumie najczęściej jeden jako centralny punkt jednego z pokoi; często też umieszczają ludzi nie tylko w pokojach, ale w jakiś pudełkach. Z drugiej strony w niektórych klipach mamy wiele hale i duże przestrzenie. A ich ulubione kolory to czerwony i fioletowy.
Zrobili 4 teledyski z EXO, mojego ulubionego obok Lotto Monstera, który jest najbardziej charakterystyczny, później Lighsaber, później Love Me Right, a najmniej w stylu VM Architecture jest Call Me Baby.  I nie wiem czy to nie był ich pierwszy w ogóle teledysk.


Poza tym wyróżnia się teledysk Teamina do Press Your Number, bo tam jest opowiadana pewna historia z wyraźną fabułą. Trochę inny jest też teledysk Monsta X Shine Forever.

To jest dość mały wycinek ich prac, nawet pomijając fakt, że nie uwzględniłam ani jednego teledysku Seventeen. Jeśli jesteście ciekawi innych kilów i filmów to polecam zajrzeć na vimeo oraz instagram.

LOVE, M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3