sobota, 20 lutego 2021

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najbardziej wkurzony na świecie, czyli o lustrach w k-popowych teledyskach

 Hello!

Tak jak w przykładzie motywu ostatniej wieczerzy najbardziej reprezentatywnym i prominentnym teledyskiem był ten EXO do piosenki Monster, tak tutaj bezsprzecznie nie ma lepszego przykładu niż Bad Infinite. Oczywiście, że lustra były w teledyskach wcześniej (tak sądzę, tak naprawdę mogę się wypowiadać tylko o tych od 2017 roku, ale to nic) i zdecydowanie są w teledyskach później - bez tego nie byłoby tego wpisu. A więc jakie role ma lustro w teledyskach do k-popowych piosenek. 

1. Pierwsze i najważniejsze - wkurzone śpiewanie do lustra. Nie mam pojęcia, dlaczego ludzie w takim stanie lubią wyżywać się na swoim odbiciu, ale - zaraz obok lustra, które występuje jako element wyposażenia pokoju, bo o łazience nawet nie wspominam - to jest najczęstszy trop pojawiania się lustra w klipie. 

Infinite Bad

I tak oto widzimy wkurzonego Sungkyu ze śladami dokonanej na lustrze przemocy.

Sam teledysk ma z motywem lustra o tyle wiele wspólnego, że dotyka tematów takich jak: druga strona lustra, utknięcie w lustrze, przechodzenie pomiędzy lustrami do różnych światów, istnienie sobowtórów.  

Euijin w teledysku do piosenki Insomnia jest trochę zły i trochę smutny, ale chyba jednak bardziej zły, skoro lustro zostało rozbite. 

Euijin Insomnia

Bardzo zły G-Dragon i oczywiście bardzo smutny G-Dragon w teledysku do Haru Haru - pisałam, że lustra były częścią teledysków na długo przed Bad - Haru Haru wyszło w 2009 roku.

G-Dragon Haru Haru

Inne przykłady: One w klipie do piosenki Stone przeżywa lustrzane załamanie, które wpisuje się w bycie wkurzonym.

2. Problemem może być, gdy lustro odbija nie tę osobę, którą powinno. I tak w teledysku Infinite z jednej strony lustra mamy Hoyę, ale odbicie to L. 

Kim Myung Soo

Nieco podobny problem ma WOODZ w klipie do piosenki Love Me Harder. On co prawda widzi siebie, ale zdecydowanie nie tę wersję siebie, którą by chciał. I jest z tego powodu trochę wkurzony.

WOODZ Love Me Harder

3. Nie wiem, czy wiecie, że potłuczone lustro nie tylko podobno przynosi pecha, ale co istotniejsze jest jak szło - jest niebezpieczne i można się nim pokaleczyć. 

Infinite Bad Dongwoo

Ale czego nie robi się dla efektu wizualnego. Powyżej widzimy Dongwoo z Infinite, poniżej jednego z członków zespołu IMFACT w teledysku do piosenki Lie. Którą powinniście sprawdzić, bo coś mi mówi, że jej nie znacie.

IMFACT Lie

Ktokolwiek przygotowywał rekwizyty do teledysku Twiligth ONEUS miał na względzie bezpieczeństwo, bo i owszem przeglądamy się w zniszczonym lustrze i kadr jak najbardziej zrobiony tylko dla efektu, ale lustro przynajmniej trzyma się w ramie!

ONEUS Twiligth

4. Niespodzianka! Nie spodziewałeś się, że kamera odjedzie i okaże się, że cały czas widziałeś moje odbicie w lustrze. Dobra w teledysku Infinite akurat łatwo się tego domyślić, bo od początku ujęcia widać ramę tego nieszczęsnego lustra. 

Bad

Ale w teledysku ClaD do piosenki Act początkowo ramy nie widać. Specjalnie złapałam moment, gdy jednak ją widać, aby podkreślić jeszcze jeden lustrzany trop, którego akurat w Bad nie ma. Mianowicie - lustro na podłodze.

ClaD Act

Okey, w Bad w lustrzanym pokoju jest lustro na podłodze, ale nie spełnia ono swojej filmowej funkcji. Więc pokażę jeszcze jedno tym razem z teledysku do piosenki Color Magic zespołu D.COY.

Color Magic

 PS Zaledwie kilka dni po opublikowaniu tego wpisu, Sunmi pokazała światu swój nowy teledysk i nie mogłam nie dodać tutaj kadru z niego. 

Sunmi Tail

5. Porwanie! To znaczy przejście na drugą stronę lustra. To zdarza się całkiem często. Choć nie zawsze tak brutalnie jak w przypadku Dongwoo. 

Dongwoo mirror

Seungwoo z VICTON na początku klipu do piosenki What I Said został zniknięty w lustro, że nie dałam rady nawet zrobić ujęcia na najwolniejszym odtwarzaniu teledysku. VICTON music video universe chyba ogólnie składa się z jakiś paralelnych światów, czy coś w tym stylu, więc lustro to może być teleport. Ogólnie to ten teledysk zainspirował mnie, aby w końcu o tych lutrach napisać!
 
PS Oczywiście to nie byłby mój wpis, gdybym nie zapomniała dopisać czegoś istotnego. Otóż pierwsza piosenka na płycie VOICE: The future is now, której głównym singlem jest What I Said i która obok samego teledysku zainspirowała mnie do napisania w końcu tego wpisu, ma tytuł: Into The Mirror. To wiele wyjaśnia.

VICTON What I Said
 
W nieco przyjemniejszy sposób na drugą stronę lustra przeszła członkini zespołu Nature w teledysku do piosenki OOPSIE (By Bad).

6. Lustrzany pokój!

Infinite Bad music video

To być może nie jest tak dokładny przykład, ale gdyby usunąć ramy z luster w tym niepokojącym pokoju z klipu Infinite - koncepcje lustrzanych pokoi byłyby nawet podobne. Poza tym, że mają zupełnie inne kolory i ten w Bad wydaje się jakimś więzieniem. Ale nie można było w takim wpisie nie pokazać nieskończonego Taeila z NCT z teledysku do piosenki Touch

NCT Touch

Młodsi bracia Infinite (tak naprawdę to jeden i to nie ten na zdjęciu) także mogą się pochwalić niekończonym lustrem. 

Golden Child Without You

A koncept lustrzanego pokoju - a nawet kilku lustrzanych pokoi, z wieloma potłuczonymi lustrami i ogólnym bardzo przerażającym klimatem - wykorzystały Brown Eyed Girls w teledysku do piosenki Abandoned. Poniżej będzie jeszcze piosenka Mirror zespołu Fiestar, ale to ten teledysk oraz Bad są chyba najbardziej "lustrzanymi" klipami, jakie widziałam.

Brown Eyed Girls Abandoned

7. Na smutno!

Zastanawiałam się, czy któryś z członków Infinite jest smutny w teledysku, bo wszyscy wyglądali na raczej przestraszonych, ale doszłam do wniosku, że Sungyeol owszem jest. 

Sungyeol Bad

Ktoś musiał, bo potrzebowałam powodu, aby napisać, że Kim Sung Kyu godnie nosi miano lidera Infinite i w swoim ostatnim solowym teledysku (do piosenki I'm Cold) też ma lustro na smutno.

Kim Sung Kyu I'm Cold

Fiestar ma całą piosenkę zatytułowaną Mirror, do której klip mógłby być prawie równie dobrym źródłem motywów do tego wpisu, co Bad, chociaż niektórych mu brakuje. Nie brakuje w nim za to smutnych, niemalże płaczących scen, bo każda z dziewczyn taką dostaje. Nawet dokładnie ta scena jest w miniaturce klipu na YouTube. 

Fiestar Mirror

8. Lustro oczywiście służy także do tego, aby sprawdzić, czy jest się odpowiednio cool i przystojnym. Oraz czy ma się zadatki na narcyza... W Bad takimi cechami odznacza się Hoya i musicie uwierzyć mi na słowo, bo nie dało się złapać lepszego ujęcia. 

Hoya Bad

A poniżej - któryś z członków Golden Child w teledysku do piosenki Wannabe czaruje lustro. 

Golden Child Wannabe

Inny przykład: Taemin czaruje popętane lustro, sądzę, że nie mogło ono ogarnąć tego jak bardzo Taemin jest faboulus w teledysku do piosenki Famous.

9. Lustro i szaleństwo.

Czasami lustro jest metaforą wewnętrznego świata a nie bezpośrednim przejściem do krainy po jego drugiej stronie. Ten motyw występuje we wspominanym już teledysku do Love Me Harder, ale ta druga strona zostaje uosobiona i trochę nie wiem, czy aby na pewno nie jest po prostu drugą osobą, a nie drugą częścią charakteru bohatera teledysku. W każdym razie w Bad wydaje się, że największą walkę wewnętrzną toczy Sungjong. Ale też im więcej razy obejrzałam ten teledysk (w tym momencie pewnie z 15 w ciągu dwóch godzin), tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, którego nabrałam już dużo, dużo wcześniej, że całe Infinite jest jednym bohaterem - członkowie poubierani na biało są jego dobrą częścią, na czarno - złą i w sumie objawiają się w Sungkyu. Ogólnie nie lubię tworzyć takich teorii, ale w tym miejscu naprawdę mogłabym napisać esej na temat tego klipu. W każdym razie Sungjong bał się nawet do lustra zbliżyć.

Sungjong Infinite Bad

Za to zła/niebezpieczna strona Moon Byul z teledysku do piosenki Eclipse zdecydowanie niczego się nie boi. 

Moon Byul  Eclipse

Na pewno z niebezpiecznym szaleństwem powiązane jest także lustro w teledysku Gaeko do piosenki Rose - widać to nawet po jego miniaturce na YouTube.

10. Ja tu tylko śpiewam. 

Nie ma żadnego powodu, aby lustro w danym klipie było albo dokładniej było w danej scenie - bo w Bad są powody, aby lustra były - a są. I oczywiście jest to robione tylko dla efektu. 

BAD Sung Kyu

Na przykład Gary tylko śpiewa albo rapuje (prawdopodobnie w kilku miejscach, o których pisałam, ktoś gdzieś rapuje a napisałam, że śpiewa, ale trudno) w teledysku do piosenki Momo.

Gary Momo

Inny teledysk z takim wysokim lustrem to na przykład blurry Kim Kook Heona i Song Yu Vina. Albo w teledysku JUNE do piosenki 10 cm jest takie lustro, aby z ciekawej perspektywy można było pokazać dwie osoby. Albo: ja tu tylko śpiewam, ale udaję, że lustro ma jakieś większe praktyczne zastosowanie niż tylko efekt wizualny i niby że się szykuję i w ogóle - Jay Park w klipie Singhere
 
Bonus: garderoba? 
 
Garderoba to takie miejsce, gdzie lustro jest nieco ciekawsze jako element wyposażenia pokoju niż w łazience. Czy gdziekolwiek indziej. Nie jestem pewna, czy w Bad jest to garderoba, ale założyłam, że tak. (I tak, kadr jest cały rozmyty, ale ten teledysk też taki jest).
 
 
Bardzo, bardzo ładny i lustrzany przykład garderoby widzimy w teledysku do piosenki Re-bye AKMU. A poza tym ładnie łączy się także z klipem, o którym wspominam poniżej.

AKMU RE-BYE

Ciekawostka:

Nie jestem tak do końca pewna, co się zadziało w klipie do BOOM NCT DREAM, ale na pewno zadziało się coś i dużo tego, bo chociaż lustra są nieco porozrzucane po teledysku, to jest ich nieco więcej niż można by się spodziewać. Stawiam hipotezę, że są przynajmniej dwa światy oraz sobowtóry.

NCT DREAM BOOM

Dream Boom

Inne przypadki luster:

Lusterka samochodowe - WOODZ Love Me Harder, BigBang HaruHaru

Przypadkowe lustro na ulicy, ale zasadniczy punkt jest taki, że nie jest to niepokojące ani wkurzone lustro - to lustro przyjazne i promujące miłość do siebie - Yu Seung Woo The Road You Take

 

Infinite Bad mirror
Fenomenalny kadr, ale nie mogłam znaleźć drugiego teledysku, w którym lustro (lub coś co uchodzi za lustro) nie daje odbicia.

Zakończenie:

Nawet te w sumie 11 punktów nie odzwierciedla ani wszystkich wykorzystań i lustrowych tropów w teledysku Infinite, ani tym bardziej - ogólnych lustrzanych tropów w teledyskach. Pominęłam większość luster, które po prostu były w teledyskach - jako element scenografii. Ale też nie chciałam zagłębiać się w filmowy świat teledysku Bad (czy Sung Kyu ucieka od odpowiedzialności?), bo i tak zrobiłam to nieco bardzie nić planowałam. Pominęłam część luster, które występowały w teledyskach tylko i wyłącznie po to, aby ujęcie czy kadr były ciekawe. Ale chyba nikogo już nie trzeba przekonywać o popularności luster w k-popowych teledyskach. 

LOVE, M

2 komentarze:

  1. Od razu jak zobaczyłam tytuł, pomyślałam o Infinite Bad oraz Troublemaker Now. W Now mamy wszystko - wściekłe śpiewanie do lustra, pęknięte lustro oraz odbicie innej osoby.
    PS. Proszę skomentuj mówi wpis o Hyunie :) *robi oczy kota ze Shreka*

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet nie zauważyłam że tak często pojawia się lustro w teledyskach kpop ^^ no ale w sumie to fajny element - tani jeśli chodzi o zrobienie 'wściekłości i rozpaczy' i rozbicie go :)

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3