niedziela, 12 września 2021

Wiedzieć - W cieniu narcyza

Hello!

To może wydać się nieprawdopodobne, ale mogłabym przysiąc, że kosmos daje mi jakieś znaki. Od jakiegoś - dłuższego - czasu temat narcyzmu przewija się czy to w polecanych social mediach, czy gazetach, które czytam, czy wpadam na niego w mnóstwie zaskakujących miejsc. Zastanawiam się, czy to jakiś rodzaj ostrzeżenia. W każdym razie temat siedział mi jakoś z tyłu głowy od pewnego czasu dlatego tym bardziej zaciekawiła mnie książka W cieniu narcyza z księgarni Tania Książka.pl. (Tak, tak dostałam do recenzji).

W cieniu narcyza

Tytuł: W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej
Autorka: Julie L. Hall
Tłumaczka: Matylda Biernacka 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Nie mam pojęcia, czy temat naprawdę staje się jakoś popularny i szerzej opisywany, czy to tylko przypadek. Chociaż sama autorka na początku książki wspomina o popularności, a ja dosłownie w poniedziałek widziałam post o podkaście dotyczącym narcystycznego zaburzenia osobowości - po polsku! Jak napisałam, wcześniej widziałam dużo rzeczy, ale głównie po angielsku. W piątek za to widziałam też analizę: Czy Loki jest narcyzem? Także zdecydowanie jest coś na rzeczy a temat jest poważny. W sumie dużo, dużo poważniejszy niż się spodziewałam. 

Spodziewałam się też, że książka będzie napisana przez terapeutkę - ale autorka przedstawia się jako edukatorka, dziennikarka, poetka. Przy czym gdyby tego nie zrobiła, trudno byłoby zgadnąć, bo wydaje się, że reaserch był wyjątkowo porządny, przypisy są, a układ treści jest bardzo przejrzysty. Rozdziały są krótkie, skondensowane. Jest sporo wyliczeń. Fragmenty teoretyczne są niekiedy uzupełniane opowieściami różnych osób, które doświadczyły życia z osobami z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Na tyle, na ile mogę to stwierdzić, wydaje się, że książka jest naprawdę porządnie napisana. Ale nie powiem Wam, czy nie ma w niej błędów merytorycznych.  

Przy czym - to jest zdecydowanie książka dla osób, które z narcyzami miały czy mają do czynienia. Bez odniesienia do swojej sytuacji 90% tej książki to trochę tekst bez treści. To znaczy - mi nic nie przyniesie czytanie o narcystycznych rodzicach, dziadkach czy rodzeństwie. Ogólnie nie kojarzę nikogo w moim otoczeniu, kto mógłby być narcyzem. Ale te rozdziały bardziej ogólne były ciekawe i uwrażliwiały na co uważać. Także opisy doświadczeń różnych osób - czasami dotyczące spraw bardzo, bardzo poważnych - na pewno mogą pomóc w dostrzeżeniu narcyza dookoła. Wyjaśnienia różnych zjawisk też były ciekawe, na końcu książki jest słowniczek - ale znów, czułabym się pewniej, pisząc to wszystko, gdyby autorka była psychologiem lub terapeutą. 

Ciekawostka z zupełnie innej strony - gdy otworzyłam paczkę z książką, długo jej się przyglądałam. Książka wyglądała na... brudną. Ale posmyrałam okładkę, spojrzałam na skrzydełka - też są takie dziwne. Poszukałam zdjęć okładki - i wygląda na to, że ona rzeczywiście jest po prostu taka. Dlaczego ktoś się zdecydował na taki zakurzony błękit - pojęcia nie mam. W cieniu narcyza to także kolejny poradnik, który przeczytałam - innych możecie poszukać na stronie księgarni! 

Pozdrawiam, M

5 komentarzy:

 1. Nie mam czasu na czytanie książek bez konkretnej treści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tym tytule, ale taki kolor książki wzbudziłby i moje wątpliwości :)

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda nie wiem, jakie kryteria autorka podaje by zdiagnozować narcystyczne zaburzenie osobowości, ale nie sądzę, żeby ktoś wokół mnie je miał xD

  Dlaczego yaoi jest tak popularne?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba tym razem nie jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytając tą recenzję, przypuszczam, że miałabym podobne odczucia. Też nie mam żadnego narcyza w moim bliskim otoczeniu, więc tak jak piszesz, te historie autorki o postaciach nartystycznych, które spotykała, nic by nie dały :(

  Zapraszam na nowy post: mangusie.pl

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3