To już trzecia odsłona Szekspira w anime i mandze, cyklu, który pojawił się w czasie Roku z anime, dla upamiętnienia daty urodzin (bardziej) i śmierci (mniej) Szekspira i jest jednym z moich ulubionych wpisów na blogu w ciągu całego roku.
Poprzednie edycje
2016 <Szekspir w anime (i mandze) >
2017 <Szekspir w anime #2 >
Ancient Magu's Bride
I absolutnie oczywiste nawiązanie do Snu Nocy Letniej. Na dodatek bardzo pasujące do magicznego, angielskiego klimatu całego anime, trzeba przyznać, że pomysłodawcom bardzo to wyszło.
Yuri On Ice
Co prawda, to nie dokładnie Szekspir w anime, ale grafika jest jak najbardziej oficjalna, a inspiracja Snem Nocy Letniej oczywista i potwierdzona przez twórców, sam obrazek zaś tak ładny, że nie mogłam go tu nie umieścić.
Kuroshitsuji
Pojawia się trzeci raz, ale w tym roku w subtelnym, imiennym nawiązaniem w mandze. Gdy dobrze się przyjrzycie zobaczycie, że bohater na trzecim panelu ma na imię Othello.
Koi to Uso
Powód czemu oglądam szkolne romanse? Bo w szkołach organizują przedstawienie, a szansa, że zdecydują się na Hamleta bądź Romeo i Julię jest wysoka. W Koi to Uso padło na to drugie. I trzeba przyznać, że całe przygotowania i przedstawienie w anime nie było tylko przedstawieniem, ale miało swój cel i niosło dużo znaczeń dla bohaterów.
Pureblood Boyfriend
Zaczęłam czytać tę mangę, gdy znalazłam poniższy obrazek, ale nigdy jej nie dokończyłam. W każdym razie, jeśli blogger nie zniszczy bardzo jakości, to będziecie mogli przeczytać na tym wykazie słów kluczowych, że miejscem gdzie wychowali się bohaterowie jest Hamlet, The. Natomiast drugi obrazek może, aczkolwiek nie musi, być nawiązaniem do postaci Kordelii (Cordelii), z Króla Lira. Prawdopodobnie wybór tego imienia nie był przypadkowy, jednak nawiązania do samego dramatu w mandze nie było. To przypadek jak z tegorocznym przykładem z Kuroshitsuji.
Jeśli dobrze pamiętam nawiązanie do Romea i Julii pojawiło się nie w głównej serii anime, a w OVIe i nie stało za nim szczególne myślenie, od po prostu bohaterowie odgrywali postaci.
Nisekoi
Nie czytałam tej mangi, nie widziałam też anime, ale znalazłam nawiązanie do Romea i Julii. Z tego co wyczytałam wynika, że jak to najczęściej bywa, było to szkolne przedstawienie.
W tym roku 8 przykładów z czego najnowszy i najbardziej aktualny jest oczywiście ten z Oblubienicy Czarnoksiężnika z samego początku wpisu. Szybkie podsumowanie: 3 nawiązania do Romea i Julii, 2 do Snu Nocy Letniej, po jednym do Hamleta, Otella i Króla Leara. Przy okazji piątej, rocznicowej, edycji zrobię większe statystyczne podsumowanie, tym bardziej, że mam w zanadrzu dwa bardzo ciekawe przypadki, które wymagają nieco lepszego opisania, może akurat zabiorę się za to w przyszłym roku. Także zaczynam już oglądać kolejne anime i wyłapywać wszelkie nawiązania.
LOVE, M
Muszę wrócić do oglądania anime.
OdpowiedzUsuńRozwalił mnie obrazek z pierwszej - wydekoltowana postać 😀
Anime to bardo miłe oderwane od rzeczywistości ^^
UsuńA w pierwszym bywały i bardziej roznegliżowane postaci
Zaraz po oglądnięciu "Shinsekai Yori" planuję zabrać się za "Ancient Magu's Bride" <3
OdpowiedzUsuńTen kadr z "Kimi ni Todoke"... Przepraszam, ale ta grafika jest wręcz paskudna ;_;
Pozdrawiam!
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc to nie bardzo wiem co mam o tym myśleć. W sumie bajka animowana to także jest sztuka i nikt nikomu nie zabroni jej przedstawić. Tylko zastanawiam się na ile Szekspir do tego pasuje, bo akurat jego twórczość tak nie bardzo koreluje mi z mangą.
OdpowiedzUsuńGdybym mogła wiedzieć kto się zastanawia co ma myśleć byłoby miło, bo ten komentarz zostawiony przez teatrszekspirowski. pl wygląda odrobinę dziwnie.
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń