środa, 29 grudnia 2021

Wszystko, o co chciałam zapytać fankę [wywiad z KEP1ER POLAND]

Hello!

Być może wywiady zagoszczą na blogu na dłużej! Dziś przedstawiam Wam Martynę, która prowadzi na Twitterze stronę fanowską KEP1ER POLAND. Zespół Kep1er został uformowany w programie survivalowym Girls Planet 999. Jego debiut planowany był na 14 grudnia, niestety musiał zostać przesunięty na 3 stycznia. Mam nadzieję, że jesteście równie ciekawi jak ja, jak prowadzi się taki fanbase na Twitterze!

KEP1ER

Jak zostać osobą prowadzącą taki fanpage na Twitterze? Spontanicznie – to nowy zespół: zakładam! Czy może coś ciekawego działo się za kulisami przed założeniem? Masz może wcześniejsze doświadczenie w prowadzeniu takich stron?  

Jest to bardzo proste, wystarczy założyć konto. Trzeba mieć też jednak świadomość, że wymaga to bycia dostępnym praktycznie cały czas w social mediach- fani chcą wiedzieć co dzieje się u ich idoli jak najszybciej jest to możliwe. Z odpowiednim zorganizowaniem, wszystko jest jednak do ‘ogarnięcia’😊 Prowadziłam kilka lat wcześniej wiele stron na Facebooku czy też ask.fm, były to strony o moich ówczesnych idolach. Zainteresowanie tłumaczeniem, wyszukiwaniem informacji i przekazywaniem ich dalej jest już u mnie zatem od wielu lat.  

 

Pewnie powinnam od tego zacząć – jednak początki samego fanpage’a wydają mi się bardzo ciekawe – ale skąd u Ciebie zainteresowanie zespołem Kep1er? Oglądałaś program, śledziłaś wcześniej którąś z dziewczyn biorących w nim udział? Może kibicowałaś komuś szczególnie?

Oglądałam oczywiście program, poznając przy tym wszystkie z dziewczyn. Wspierałam wszystkie z nich, lecz kibicowałam szczególnie Bahiyyih oraz Mashiro. Jeśli chodzi o Bahiyyih, urzekła mnie faktem, że nie trenowała wcześniej w żadnej wytwórni i praktycznie wszystkie swoje umiejętności wypracowała zupełnie samodzielnie. Emanuje też pozytywną energią, od początku poczułam z nią dość silną więź. W przypadku Mashiro, trenowała ona kiedyś z jedną z grup, które również obserwuję, ITZY. Po zobaczeniu jej umiejętności w programie, zainteresowała mnie swoją historią i dowiedziałam się, że jest to jej ostatnia szansa na debiut. Bardzo mnie to zmartwiło, bo uważam, że bardzo na to zasługuje, więc zmotywowało mnie to do wspierania jej poprzez głosowanie. Jak widać, urzekła nie tylko mnie, wiele osób również oddało na nią swoje głosy i koniec końców obie z dziewczyn znajdują się w debiutującym składzie.  

 

A skąd w ogóle zainteresowanie k-popem? 

K-pop pojawił się w moim życiu w najmniej spodziewanym momencie, ale z perspektywy widzę, że też to wtedy najbardziej go potrzebowałam. Byłam bardzo zagubiona, nie potrafiłam się zupełnie odnaleźć w otaczającym mnie świecie. Pierwszym zespołem jaki poznałam były BLACKPINK. Wciąż bardzo je cenię, lecz w momencie, w którym odkryłam BTS, związałam się na stałe z chłopakami i ze społecznością fanów tej muzyki- ARMY, a także ogólnie ze społecznością fanów k-popu. Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że były momenty w moim życiu, kiedy to właśnie idole, ich muzyka oraz inni fani, których poznałam przez Twittera mnie uratowali. Nawet jeśli kiedyś przestanę tak zagłębiać się w ten świat i śledzić co dzieje się u k-popowych zespołów, nie zapomnę nigdy tego, jaki pozytywny miały na mnie wpływ.  

 

Jak wygląda dzień i harmonogram osoby prowadzącej fanpage? 
Pomiędzy Polską a Koreą różnica czasu obecnie wynosi 8 godzin (w Polsce jest 10, w Korei – 18) – czy to w jakiś sposób przeszkadza bądź pomaga w prowadzeniu strony? 

Zazwyczaj kiedy wstaję, są na profilu Kep1er dostępne koreańskie artykuły do przetłumaczenia lub udostępnienia wraz z ogólnym ich skrótem. Około godziny 12:00 lub 13:00 polskiego czasu są często organizowane Q&A lub transmisje na żywo na VLive. Bywa to czasami ciężkie do pogodzenia, biorąc pod uwagę fakt, że jestem wciąż osobą uczącą się, miewam w tych godzinach często zajęcia. Zawsze jednak w pierwszej wolnej chwili staram się wszystko uzupełnić tak, aby nie pozostawiać fanów śledzących mój profil w oczekiwaniu. Co jest ogromną dogodnością, koreańska północ przypada na godzinę 16:00 czasu polskiego (aktualnie, po zmianie czasu będzie to godzina 17:00). Jest to ostateczny możliwy czas publikowania nowości, a co za tym idzie, daje to dużo czasu na uzupełnienie ewentualnych zaległości. 

 

Jak emocje przed debiutem zespołu? Masz jakieś oczekiwania lub podejrzenia, co do konceptu, liczby piosenek na minialbumie? Może spodziewasz się utrzymania tego gwiezdnego, kosmicznego, planetarnego motywu?  

Jestem bardzo podekscytowana. Z doniesień wynika, że na minialbumie znajdzie się 6 piosenek, w tym 3 zupełnie nowe. Jeśli chodzi o koncept, nie mam zupełnie żadnych podejrzeń. Ciężko mi cokolwiek przewidzieć. Z racji, że dziewczyny są tak wszechstronnie uzdolnione, przewiduję, że nie będą trzymać się tylko jednego z góry ustalonego formatu, lecz będą eksperymentować. Bardzo na to liczę, ponieważ pozwoli to w pełni pokazać ich, być może jeszcze skrywany w niektórych dziedzinach potencjał. 

 

Zastanawiam się nad motywacją. Tej do samego prowadzenia strony musi być dużo, ale czy działa to też w drugą stronę? Czy prowadzenie strony jest motywujące: na przykład do nauki języka czy dodatkowego wyszukiwania ciekawych informacji? Albo szczególnie budzi kreatywność w jakiś inny sposób?  

To prawda, prowadzenie strony wymaga motywacji. Dotychczas pozwoliło mi rozwinąć się w kwestii języka angielskiego i minimalnie koreańskiego. Angielskiego uczę się odkąd pamiętam, koreańskiego jednak dopiero zaczynam. W obu językach jest to mimo wszystko dla mnie możliwość, aby nauczyć się nowych słów lub zapamiętać charakterystyczne zwroty. Pomaga mi to bardzo w szybkim tłumaczeniu treści. Próbuję opanować też w trochę lepszym stopniu grafikę, umożliwiłoby mi to urozmaicenie moich tweetów. Potrzebuję jednak jeszcze sporo praktyki, aby prace były zadawalające. 

 

Masz poczucie misji? Choć to może za duże słowo – może poczucie promowania działalności zespołu w ogólnym polskim fandomie k-popu (jeśli taki istnieje i czy czujesz się jego częścią), czy może tylko chcesz po prostu informować, co dzieje się u dziewczyn, osobom już zainteresowanym?  

Chciałabym oczywiście, żeby na temat dziewczyn dowiedziało się jak najwięcej fanów k-popu z całego świata. Wierzę, że stanie się to w niedalekiej przyszłości, dziewczyny zapowiadają się naprawdę dobrze! Trzymam kciuki, aby przyciągnęły do siebie wielu fanów, ja oczywiście w miarę swoich możliwości wciąż będę je wszystkim z nich przybliżać. 

 

Czy stawiasz przed sobą jakieś cele – niekoniecznie dotyczące fanowskiego wsparcia zespołu – ale osiągnięcia jakiejś liczby obserwacji na Twitterze bądź budowania relacji z osobami obserwującymi? 

Nie myślałam o tym, nie dążę raczej do określonej liczby obserwacji. Chciałabym jednak stać się dla fanów dobrym i rzetelnym źródłem informacji, do którego będą wiedzieli, że będą mogli sięgnąć w każdej chwili i dowiedzą się ciekawiących ich informacji. 

 

Zdarzają się na stronie jakieś dziwne, hejterskie komentarze, może trolle? Może nawet dostajesz jakieś nieprzyjemne wiadomości bezpośrednio? Jeśli tak – czy się nimi przejmujesz, czy raczej po prostu je usuwasz? I ogólnie – jak wygląda moderacja komentarzy?  

Nie zdarzyło mi się jeszcze, aby otrzymać negatywny komentarz. Niestety pojawia się duża ilość negatywnych komentarzy skierowanych w stronę samych dziewczyn. Są jednak odpowiednie profile, które zajmują się ochroną Kep1er pod tym względem. Blokują i zgłaszają one profile szerzące hejt. Sama wytwórnia dziewczyn spisuje się również bardzo dobrze i dba o ich dobre imię, do hejterów docierają stale pozwy do sądu, sytuacje szybko się wtedy uspokajają. 

 

Wspomniałam o polskim fandomie, ale widziałam, że na przykład podajesz dalej wpisy zagranicznych fanpage’y – czy za kulisami jest jakaś współpraca, kontaktujesz się z osobami, które tamte strony prowadzą? Jak to wygląda?  

Tak, jestem członkinią Międzynarodowego Zgromadzenia Fanbase Kep1er. Za kulisami dzieje się bardzo dużo. Ustalamy wiele rzeczy razem i dyskutujemy o ważnych dla fandomu i dziewczyn sprawach. Myślę, że współpraca przynosi wiele korzyści i cieszę się, że mogę włączyć polskich fanów do podejmowania ważnych decyzji, które mają swoje skutki na skalę międzynarodową. 

 

Pozostając w temacie szeroko pojętego k-popu: jesteś fanką innych zespołów? Może masz jakieś propozycje ciekawych piosenek do sprawdzenia?  

Tak, oczywiście śledzę inne zespoły. Jak wcześniej wspomniałam, należę do fandomu BTS oraz ITZY. Obserwuję również TXT, ENHYPEN, STAYC oraz aespa. Szczerze mogę polecić piosenki tych zespołów, myślę, że w tym gronie każdy znajdzie coś dla siebie - artyści tworzą bardzo zróżnicowane piosenki. Jeśli chodzi o piosenki, które mogę aktualnie polecić, warta sprawdzenia jest debiutancka piosenka IVE oraz cała dyskografia poleconych przeze mnie zespołów 😊 

 

Pięknie dziękuję za odpowiedzi!  

Bardzo dziękuję za pytania, niezwykle miło było mi udzielić wywiadu 😊 


Jeszcze raz dziękuję Martynie za odpowiedzi i mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego.
LOVE, M

7 komentarzy:

 1. Szczerze? Nie sądziłam, że to tyle roboty. Ustalenia za kulisami, tłumaczenia, konkretny czas publikacji itd. Myślałam naiwnie, że to strony takie hobbystyczne. Social media tam na miejscu prowadzone przez wytwórnie to jedno, a odpowiedniki w innych krajach to taki luz blues. A tu jednak nie. Fajny ten wywiad!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa i wartościowa rozmowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też jestem wielką fanką BTS.
  Nie interesowałam się programem Girls Planet 999, ale dam szansę Kep1er.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem fanką K-popu.
  Wywiad jednak bardzo mi się podobał- nie sądziłam że prowadzenie takiego profilu fanowskiego, to aż tyle pracy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze wywiadu z fanką :) Za k-popem nie przepadam, w sensie że wolę inne klimaty, ale zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujący wywiad. ;)

  Szczęśliwego NOWEEGO ROKU.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy wywiad! Słabo znam się na muzyce. :)

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3