sobota, 24 kwietnia 2021

Szekspir w anime i mandze #6

Hello!

To już 6 edycja Szekspira w anime! Najpierw przykłady, a podsumowania i więcej o serii na koniec wpisu.
 
Szekspir w anime i mandze #5
Szekspir w anime i mandze #4 
Szekspir w anime i mandze #3
Szekspir w anime #2
Szekspir w anime (i mandze)

Boku no Hero Academia sezon 4

Dobrze jest mieć braci, którzy oglądają anime, których ty nie oglądasz, bo dzięki temu jest szansa, że ta seria jednak nie umrze. I tak w odcinku numer 23 czwartego sezonu tego anime jest szkolny festiwal (wszyscy jesteśmy zaskoczeni) i bohaterowie postanawiają wystawić Romea i Julię - znów jesteśmy zaskoczeni. Przy czym w drugim przypadku powinniśmy być, bo pojawia się mały zwrot akcji. Tak naprawdę jest to Romeo i Julia i wiezień Azkabanu: Powrót Króla, ale nawet ten tytuł nie oddaje złożoności tego konceptu, w którym pojawia się także nawiązanie do Gwiezdnych wojen.

Boku no Hero Academia

Klasyczna Julia na balkonie

Shakespeare anime


Silent Color

Gdyby nie seria przypadków i rzeczy, które znajduję w niespodziewanych miejscach to seria Szekspir w anime i mandze musiałaby umrzeć śmiercią naturalną i obawiam się, że zrobi to w przyszłym roku, a przynajmniej będzie musiała mieć przerwę, niestety. Oprócz przypadków, muszę także całkiem świadomie rozszerzyć anime i mangę na koreańskie i chińskie komiksy internetowe, bo poniższy przykład z takowego pochodzi. 

Silent Color
 Nie wiem, czy książka miała jakikolwiek związek czy wpływ na fabułę manhwy, ogólnie nie za bardzo wiem, co to za manhwa, ale jest książka, na okładce ma napisane Hamlet, jest przykład do wpisu. 

Outlaw star

Kolejna rzecz - oprócz przypadków - która ratuję tę serię to strona TV Tropes, którą intensywnie przeglądam w poszukiwaniu Szekspira w anime. I tak można się z niej dowiedzieć, że Twilight Suzuka postanawia  "Neither a borrower nor a lender be" w angielskim dubbingu anime Outlaw star. Nawet sprawdziłabym, w jakim odcinku, ale nie mam czasu, aby przeszukać cały tytuł w poszukiwaniu jednego zdania.

U Szekspira słowa "Neither a borrower nor a lender be" wypowiada Poloniusz w trzeciej scenie pierwszego aktu Hamleta i jest to jego przestroga dla syna Laertesa.

Dragon Ball Z

Znów odniesienie do dubbingu - a więc takie, którego sama prawdopodobnie bym i tak nie znalazła. Otóż w jednym z odcinków Dragon Ball Z jeden z przeciwników postanawia pożegnać Vegetę słowami "Good Night, Sweet Prince", czyli słowami, które wypowiada Horacjo po śmierci Hamleta. 

I jeszcze zabawa z tytułami odcinków. TV Tropes twierdzi, że jeden z odcinków w oryginale nosił tytuł "Savior, Thy Name Is Son Gohan!!", co ma być parodią "Frailty, thy name is woman" - wypowiedzi Hamleta ze sceny drugiej pierwszego aktu. Czy ma to jakieś głębsze związki z dramatem? Szczerze wątpię.

Futari wa Pretty Cure

Według zebranych przeze mnie informacji, to anime o magicznych dziewczynach, które chodzą do szkoły, a więc muszą przygotować szkole przedstawienie, a więc postanawiają wystawić Romea i Julię. Łatwiejszych przykładów i przypadków wykorzystania Szekspira niż szkole przedstawienia nie ma. Cały odcinek o numerze 37 ma tytuł "First Stage Performance!! Don't Lose, Romeo and Juliet" lub "Shaking Up Shakespeare" albo wpadłam na jeszcze inny: "Now's our Debut! Defeated Romeo and Juliet". 

futari wa pretty cure romeo and juliet

Princess Tutu

Niezbyt częste nawiązanie do Snu nocy letniej - cały 19 odcinek (albo 6 drugiego sezonu) ma tytuł A Midsummer Night's Dream (Ein Sommernachtstraum). W anime Princess Tutu jest dziewczynka o imieniu Hermia lubiąca przebierać się za osiołka i jest zakochana w Lysandrze. 

Neon Genesis Evangelion 

Po raz drugi, bo za pierwszym razem jakimś sposobem nie zauważyłam, że oprócz statków Otello oraz Tempest są też statki o nazwach: Cymbeline (Cymbelin) oraz Titus Andronicus (Tytus Andronikus). Postawiłabym tezę, że prawdopodobnie cała flota, którą widzimy w 8 odcinku Neon Genesis Evangelion ma imiona po sztukach Szekspira. 

Neon Genesis Evangelion Cymbeline Titus Andronicus

Ikemen Vampire 

To nie anime, ani manga, ani manhwa, ani komiks. To przykład, jakiego jeszcze nie było i który nawet nie wiem, jak znalazłam. Otóż w grze otome Ikemen Vampire obok takich historycznych postaci jak Napoleon Bonaparte, Mozart, da Vinci, Newton występuje także William Shakespeare. I podobno ma króliczka o imieniu Puck. 

Fate/Apocrypha 

Prawdopodobnie powinnam zainteresować się tym anime, bo postacią jest w nim sam William Shakespeare. Nawet jest na Netlixie. Ale niczego nie obiecuję. W dalszym ciągu nie widziałam anime, które nazywają się Romeo i Julia... Ale to ciekawe, że wpadłam na niego dopiero teraz, bo jest jedną z pierwszych postaci, które pojawiają się po wpisaniu do Google hasła "Shakespeare anime". Ale to może kwestia tego, że naprawdę wolę odkrywać nawiązania, oglądając anime, a nie specjalnie ich szukając. 

Fate Apocrypha William Shakespeare

W opisie 23 odcinka tego anime znalazłam Szekspira, więc postanowiłam go obejrzeć - i oto, proszę bardzo, William Szekspir! W anime nawet słychać jak przedstawia się imieniem i nazwiskiem, ale po napisach wnoszę, że tytuł "czarownika" jest tu ważniejszy niż imię.

Seven Shakespeares 

To manga autorstwa Harolda (Takahiro) Sakuishi, która zabiera nas na poszukiwania odpowiedzi na pytanie: "Kim był Szekspir?". 

Przeklejam opis mangi, który pojawia się wszędzie, gdzie jest ona wspominana: "Literary secrets come alive when Harold Sakuishi, creator of the all-time-classic rock 'n' roll manga BECK, tackles a different kind of legend: William Shakespeare. He's said to be the greatest playwright and poet in history, the author of Romeo and Juliet, Hamlet, and Macbeth, but just who was William Shakespeare? Harold Sakuishi unlocks the secrets behind the writer you only thought you knew! Volume 1 comes in a special, 520-page 2-in-1 edition".

Kyoukaisenjou no Horizon II (Horizon in the Middle of Nowhere II)

Robi mi się z tegorocznej edycji Szekspira w anime bardzo dosłowny odcinek o Szekspirze w anime, bo oto kolejna animacja, w której dramaturg występuje we własne osobie. Chociaż nie do końca. Bo ma na imię Thomas i jest elfką. Najwyraźniej Thomas Shakespeare ma także specjalne zdolności: The Second Tragedy: Macbeth - zaklęcie, które sprawia, że musisz zabić swojego przełożonego; dzięki zaklęciu The Fourth Tragedy: King Lear może przywołać samego Króla Leara dzierżącego dwa miecze; Comedy: Much Ado About Nothing - pojawia się specjalna strefa do walki, aby przeciwnik nie mógł uciec. 

Thomas Shakespeare 

Miałam szczęście, bo odcinek, z którego pochodzą ujęcia ma tytuł: Ruler of the Theatre i jak się okazało, jest dość samowyjąśniający.

Kyoukaisenjou no Horizon II
Anime Mackbeth
 
11 tytułów. 4 Szekspirów, 4 nawiązania do Hamleta, dwa do Romea i Julii, po jednym do Snu nocy letniej (i pół, bo Puck z gry otome), Cymbelina oraz Tytusa Andronikusa. Zdecydowanie lepiej niż zakładałam, gdy zaczynałam zbierać przykłady. Powiedzmy 10, bo Evagelion już się pojawiał. I jest niestety jedynym przykładem, który widziałam na własne oczy. Jest to dla mnie swego rodzaju tragedia, bo naprawdę najlepszą częścią zbierania przykładów jest ich samodzielne odkrywanie w czasie oglądania danego anime. Przy czym niestety nie zapowiada się, abym zaczęła oglądać więcej różnorodnych anime. Może w przyszłym roku w końcu ogarnę anime inspirowane historią Romea i Julii i o nich napiszę coś więcej. 
 

LOVE, M

5 komentarzy:

  1. Niestety Anime to totalnie nie moja bajka. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Romeo i Julia i wiezień Azkabanu: Powrót Króla"!!!?? Nie oglądałam Boku no Hero Academia ale chyba włączę tylko ten odcinek by zobaczyć co tu natworzyli

    OdpowiedzUsuń
  3. Anime interesowało mnie dawno dawno temu, ale ten Szekspir... intryguje

    OdpowiedzUsuń
  4. Brzmi ciekawie... :) Moje młodsze rodzeństwo niedawno zainteresowało się anime, ja wolę zwykłe filmy i seriale, azjatyckie także.

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3