środa, 6 kwietnia 2022

Szekspir w k-popie 4

 Hello!

Wiecie, byłam pewna, że tegoroczna edycja Szekspira w k-popie ma numer 3, ale okazało się, że to już 4! Zeszłoroczna pozostaje zdecydowanie moją ulubioną, ale warto zerknąć i na tegoroczne przykłady.

Szekspir w kpopie
Szekspir w k-popie 2
Szekspir w k-popie 3

HyunA&DAWN - PING PONG

Nawiązania do Szekspira w k-popie to zawsze są zaskoczenia. Za każdym razem. Ale dosłownie ostatnią piosenką, w której spodziewałabym się jakieś znaleźć, jest kawałek, z którym HyunA i DAWN debiutowali jako duet, czyli Ping-Pong. Naprawdę, trzeba było widzieć moją minę, gdy zobaczyłam "Jesteś moją Julią". Mój drogi, czy ty aby na pewno wiesz, jak Romeo i Julia skończyli? 

HyunA&DAWN - PING PONG


ENHYPEN - Tamed-Dashed

ENHYPEN mają międzywymiarowy dylemat w teledysku do piosenki Tamed-Dashed. I rozważanie Hamleta pasuje tu znakomicie. To może być jedno z najlepszych i najbardziej spójnych z konceptem całej piosenki nawiązanie do Szekspira w k-popie, jakie widziałam. Czy słyszałam. 

ENHYPEN - Tamed-Dashed


MONSTA X - KISS OR DEATH

Ponieważ to mój blog i mogę sobie naciągać interpretację, jak mi się podoba, to stawiam hipotezę, że Kiss or Death Monsta X zawiera subtelne nawiązanie do Romea i Julii. Otóż w dziele Szekspira (a dokładniej we fragmencie, który skopiowałam z Wolnych Lektur w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego) czytamy: 

Romeo:

Pocałowaniem akt sojuszu z śmiercią
Na wieczne czasy mający się zawrzeć!
Pójdź, ty niesmaczny, cierpki przewodniku!
Blady sterniku, pójdź rzucić o skały
Falami życia skołataną łódkę!
Do ciebie, Julio!
pije
Walny aptekarzu!

Płyn twój skutkuje: całując — umieram.

A w piosence mamy wybór nie pocałunek i śmierć, ale pocałunek albo śmierć: Kiss or death, no kiss and death. Chociaż dalej się deklarują: If it's for you, I'd die for you. W każdym razie, gdy słuchałam tej piosenki po raz drugi czy trzeci, jakoś skojarzyłam wspomnianą scenę z tragedii Szekspira z tymi słowami. Czy jednak osoba za nie odpowiedzialna musiała się bezpośrednio nimi inspirować - powątpiewam, ale kto wie. 

The Next Generation - Shakespeare

Ponieważ Szekspir nieczęsto przychodzi sam, a nawet ja mam jakiś limit w naciąganiu przykładów, któregoś dnia postanowiłam aktywnie przeszukać Spotify. Przetłumaczyłam Romeo na koreański i wpisałam w wyszukiwarkę - nic. Przetłumaczyłam Julia - też nic. Ale znalazłam transkrypcję Szekspira - i oto co ukazało się moim oczom! Piosenka z roku 2019 zespołu The Next Generation!

Shakespeare

Muszę Wam napisać, że poszukiwanie informacji o tym zespole było trudne i czasochłonne, ale uratowała mnie inna ich piosenka - Titanic. Dzięki niej po długim przeszukiwaniu Instagramów, stron dystrybutorów muzycznych i Spotify w końcu udało mi się dostać na YouTube zespołu. Przy czym niczego się tam nie dowiedziałam, nie mam pojęcia ani co to za zespół, ani co to za piosenka - tylko tyle, że ma Szekspira w tytule.Piosenka ma słowa po angielsku, na co zupełnie nie zwróciłam uwagi przy pierwszym słuchaniu. (ŹRÓDŁO)

At night see eye to eye
all about love all night long
In noise like child
say the same thing over again
At night see eye to eye
all about love all night long
From now and then
It’s a confess I love thy
Even Tom know
All the thing we spoke between the teeth
In noise like child
say the same thing over again
Be careful not to cross the line
Or else you will be a sober be sure
Oh mama! Sunshine with lover
Sometimes in space
shine thing is me and you
In noise like child
say the same thing over again
Be careful not to cross the line
Or else you will be a sober be sure
Oh mama! Sunshine let it shine
See eye to eye
all about love all night long
In noise like child
say the same thing over again

Przydałby się Genius, czy coś, do przeanalizowania słów.  

Red Velvet - Feel My Rhythm

Jak pisałam Szekspir zwykle w piosenkach bierze się nie wiadomo skąd i przychodzi z zaskoczenia. Tak jak tutaj. Po pierwsze, to nawiązanie drugiego stopnia - bo do najpopularniejszego obrazu Ofelii, nie samej sztuki, a po drugie - nie ma ani trochę związku pomiędzy Ofelią a postacią portretowaną przez Joy w tym teledysku. W sumie to nie wiem, jak ktoś mógł wpaść na pomysł, że obraz przedstawiający samobójstwo Ofelii to świetne źródło inspiracji do tak w sumie pogodnej piosenki i do takiej sceny w klipie. 

Red Velvet - Feel My Rhythm

I to jest najbardziej jednoznaczne nawiązanie do tego obrazu, jakie widziałam. Bo spotkałam jeszcze dwa ujęcia, które mi się z nim bardzo kojarzą. Pierwsze jest jeszcze jako tako bliskie tematowi Ofelii otoczonej kwiatami (oprócz tego najsłynniejszego obrazu, są jeszcze przynajmniej 3 inne bardzo sławne) i jest to ujęcie z teledysku do piosenki BIG MAN zespołu MR.MR. 

BIG MAN MR.MR

Drugie zdecydowanie dalsze - ale jeśli pokarze mi się leżącą dziewczynę otoczoną kwiatami i kontekst nie będzie niesamowicie wesoły i całe otoczenie superjasne to moje myśli od razu kierują się do obrazu Ofelii - to ujęcie Hoody z teledysku do piosenki DA DA DA, w której towarzyszyła LOCO. 
Hoody DA DA DA

To by było na tyle w tym roku! Mam nadzieję, że w najbliższym k-pop weźmie sobie Szekspira bardziej do serca (oraz bardziej poważnie - dokształcie się z historii Romea i Julii), bo mam w rękawie już tylko dwa przykłady, o których jeszcze nie wspominałam, i potrzebuję więcej! 

Zapraszam na blogaskowego Facebooka oraz mojego Instagrama!   

LOVE, M

10 komentarzy:

 1. Ciekawy post dla zainteresowanych tematem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie niektóre nawiązania do Szekspira są "od czapy" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na fanów tematu, ten post na pewno będzie interesujący :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie to bardzo ciekawy pomysł na to, jak można na nowo ukazać/ interpretować Szekspira.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne obrazy i aranżacja do zdjęć. Bardzo klimatycznie wyszło:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że Szekspir wraca do łask - a przynajmniej ja zauważam, że coraz więcej twórców się nim inspiruje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny pomysł na wpis - jak widać, Szekspir inspiruje artystów ze wszystkich półek!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze jestem pełna podziwu że wychwytujesz te pojedyncze linijki z Szekspirem w tekstach
  Cóż, mam wrażenie że często przy nawiązaniach do Romea i Julii wszyscy zapominają o zakończeniu tej historii xd
  Racja że Ofelia pasuje ni w pięć ni w dziewięć w Feel My Rhythm ale ładnie ten teledysk wyszedł z tymi różnymi nawiązaniami

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3