poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Chcę, mam

Hello!
Gdy w lipcu wyjawiałam pewne wątpliwości dotyczące rozszerzania tematyki bloga i jego strony na facebooku o rzeczy związane z kpopem i trochę mniej koreańskimi dramami, ktoś miły w komentarzu napisał, że bardzo go ciekawi jak taki wpis miałby wyglądać. Z dramami jest łatwo - to odrobinę inne, ale jednak seriale. Natomiast o muzyce jeszcze nie wiedziałam, co chcę pisać. Teledyski do koreański piosenek pojawiają się na razie na facebooku i w zdecydowanej większości tam pozostaną.


Ale gdybym nie miała o czym pisać ,nie byłoby dziś notki. Około maja K. odkryła, że na 4FunTV o 11 w programie Chcesz?Masz! pojawia się kpop. Faktycznie leci. Kiedyś usiadłam i policzyłam ile koreańskich piosenek pojawia się przez godzinę. Wyszło, że 3, a drugą było "KoKoBop" EXO, które miało premierę dwa dni wcześniej (pisałam o tym na facebooku). Muszę przyznać, że byłam bardzo zaintrygowana, jak to działa, kto głosuje, itd. Więc postanowiłam usiąść i to spisać. 

Początkowo sprawdzanie miało trwać tydzień. Ale po 3 dniach zorientowałam się, że coś jest nie tak. Piosenki, które były wybierane były dość zaskakujące. Postanowiłam więc zainstalować aplikację, bo może ona coś mi wyjaśni. I faktycznie. Okazało się, że w aplikacji jest około 96 piosenek na dany dzień, na które można oddawać głosy z czego zwykle 3 to kpop. Zagadka rozwiązana. Widzowie decydować mogą co najwyżej o kolejności tych piosenek, nie samych piosenkach. Co nie znaczy, że obserwowanie tego programu nie było ciekawe. 


Przez 29 dni (od 24 lipca do 21 sierpnia) pojawiło się 25 różnych piosenek, 12 boysbandów i 8 girlsbandów (a zasadniczo 6 bandów i 2 solistek). Piosenki, które najczęściej pojawiały się do wyboru to "I Am The Best" 2NE1 - 7 razy - i muszę przyznać, że sama byłam zaskoczona, gdy to policzyłam. Następnie "As If It's Your Last" BlackPink, "Red Flavor" Red Velvet, "Shine Forever" Monsta X i "Get The Treasure" SHINee (piosenki te miały premierę odpowiednio w czerwcu, lipcu, czerwcu i styczniu tego roku, natomiast "I Am The Best" to piosenka z 2011 roku) pojawiły się po 6 razy. 

Po 5 razy do wyboru były: Day6 "Hi Hello", Seventeen "Don't Wanna Cry", SF9 "Fanfare", Mamamoo "Yes I am", Twice "Signal".
Po 4: Nu'est "Face", NCT 127 "Cherry Bomb".
Po 3: HyunA "IceCream" (z czego był jeden dzień, gdy była do wyboru, ale nie dostała tylu głosów, aby pojawić się w telewizji), Apink "Five".
Po 2: EXO-CBX "Hey Mama", "Ka-Ching", EXO "For Live", GOT7 "Just Right", "My Swagger" (aka piosenka o moim swetrze).
Tylko raz przez 29 dni pojawiły się piosenki: "Bae Bae" BigBang, iKON "Bling Bling", GOT7 "Hard Carry" i "Never Ever" (daje to GOT7 tytuł najpopularniejszego zespołu, bo w sumie pojawiły się ich 4 piosenki), EXO "Lotto" i CL "Hello Bitches" - muszę przyznać, że byłam bardzo zaskoczona, gdy to zobaczyłam. 


Dobór piosenek wydawał mi się bardzo przypadkowy. Byłam pewna, że piosenki Monsta X i SHINee nie są z tego roku, ale starsze. Sprawdziłam więc daty premier pozostałych, aż 14 to piosenki z tego roku (z każdą koleją piosenką, którą sprawdzałam, byłam coraz bardziej zaskoczona, że to tak nowe utwory), 5 z zeszłego, 3 - 2015, 2 - 2012 i ta, która pojawia się najczęściej z 2011. Także repertuar jest bardzo na czasie szkoda, że tak mało różnorodny, bo w wakacje pojawiło się całe mnóstwo nowych teledysków, a jestem pewna, że fani chętnie by na nie głosowali. 

Z ciekawostek dotyczących kolejności pojawiania się tych piosenek na antenie - najczęściej kpop był jako 3 lub/i 4 piosenka i bardzo często 2 były po sobie albo oddzielone jedną inną piosenką. Po 6 utworach następowała przerwa na reklamy i 9 razy kpop pojawiał się jako 7 piosenka. 12 razy 2 kpopowe piosenki następowały po sobie, plus 4 razy 3 dostępne były jedna po drugiej. 


W sobotę 5 sierpnia do wyboru było 6 utworów z Korei, 5 udało się dostać na wizję. Ludzie na czacie w aplikacji byli zszokowani i szczęśliwi, ale do dziś podobna sytuacja się nie powtórzyła nawet w weekend. 

Tak naprawdę to zastanawiam się kto decyduje jakie piosenki się pojawiają i dlaczego akurat te i tych zespołów. Nie tylko kpopowych, ogólnie, bo program cierpi na brak różnorodności. Co może tez oznaczać, że fani po prostu lubią te konkretne piosenki, albo głosują na te co mają, bo wyboru brak. Codziennie pojawiają się i w komentarzach, i na czacie w aplikacji prośby o jakąś piosenkę BTS (ktoś napisał, że ostatnio byli 4 marca), a fani tego zespołu w międzyczasie głosują na inne.

Poza kpopem odkryłam kilka innych trendów wśród głosujących i oglądających program. Przekonałam się też, że pomimo mojej dużej tolerancji dla muzyki słuchanie Girls Aloud i ich piosenki "Something New" (10) jest ponad moje siły. Nie było dnia bez piosenki One Direction albo dwóch, a jeśli nie samego zespołu, to któregoś z jego członków. Najczęściej "Back to You" Louisa Tomlinsona (16). Szczególnie na początku mojego oglądania i spisywania często pojawiał się Shawn Mendes i "Nothing Holding Me Back" (10), ostatnio było go trochę mniej. A piosenką, która powtarzała się najczęściej jest "Thousand Years" (17) Bars and Melody (i jest tuż po "Something New" jeśli chodzi o mój brak siły do słuchania). Wydaje się, że Cheryl Cole ma sporo głosujących widzów, bo kilka jej piosenek pojawiło się w dość znaczący sposób, skoro zwróciłam uwagę. Oprócz One Direction na fanów mogą liczyć takie grupy jak 5 Seconds of Summer i Twenty One Pilots. Plus Selena Gomez i "Fetish" też mają się dobrze w programie.


Wniosków z tego nie wyciągnę. Myślałam, że faktycznie fani bezpośrednio decydują o klipach, które się pojawiają. Mogłabym posprawdzać, jak często "Shine Forever" pojawiało się na antenie przed "Get The Treasure", ale dalej tak naprawdę nic o niczym mi to nie powie. Co absolutnie nie zmiania faktu, że a) emocje, w czasie sprawdzania czy twoja piosenka będzie następna, czy jacyś inni fani się zmobilizowali i to piosenka, na którą oni głosowali będzie na antenie, bywają zaskakująco duże, b) uwielbiam robić takie rzeczy, jak mało sensu by nie miały. 

Oglądanie Chcesz!Masz? stało się wręcz rytuałem w moim domu, nikt nie protestuje, gdy punkt jedenasta zabieram pilota i przejmuję telewizor, Mama powoli przekonuje się do kpopu, a młodszy (środkowy) brat kibicuje mi w oglądaniu. Przypuszczam, że będę spisywała dalej, aby zobaczyć kiedy repertuar się rozszerzy i jakie nowe trendy się pojawią. Albo kiedy obecne znikną. 

LOVE, M

4 komentarze:

 1. Nawet nie wiedziałam o istnieniu takiego programu. Myślę, że oni biorą po prostu to, co jest najbardziej znane i nabija najwięcej wyświetleń na yt. Nie ukrywajmy, "I Am The Best" 2NE1 jest juz KULTOWE i to chyba ich największy hicior. Niemalże w każdym zestawieniu promującym kpop pojawia się ten utwór - to jednak musi o czymś świadczyć.

  Kpop w ogóle robi sie co raz bardziej popularny i prawdopodobnie dociera tam do kogoś informacja o ogromie fandomu. A co zrobić, żeby przyciągnąć dodatkową ilość odbiorców? Dać im to, czego żaden inny program nie daje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście "I Am The Best" jest kultowe, ale jest wiele innych kultowych piosenek. A nie wiem czy te, które miały premiery w tym roku są aż tak popularne. I gdyby patrzeć po wyświetleniach na YT to jest wiele więcej piosenek, które mają dużo dużo więcej wyświetleń niż większość tych, które pojawiają się w programie. My możemy tylko gdybać na jakiej zasadzie są one wybierane ^^

   Widzowie Chcesz?Masz! liczą, że kiedyś 4Fun albo jakaś inna stacja zdecydują się na program z samym kpopem. Patrząc po tym, co piszą na czacie i w komentarzach, naprawdę byłoby zainteresowanie. Ciekawe czy doczekamy się takiej odważnej decyzji, którejś ze stacji muzycznych.

   Usuń
  2. Mysle, że nie jest to wykluczone, tym bardziej jak sama widzę fandom zalewany od paru lat kpopową falą. I to dość dużą.

   Usuń
 2. TO interesujące fakty dla mojej znajomej - miłośniczki kpopu. Przekażę jej Twoją wiadomość.

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3