sobota, 25 sierpnia 2018

Co ma 6 lat?

Hello!
Ilość miłych słów, jakie dostaję za pomysł pisania o tym, co działo się kilka lat temu i to, jak czytelnicy angażują się w pisanie komentarzy zaskakuje mnie za każdym razem po publikacji i motywuje do pisania więcej. Tym razem cofamy się o 6 lat, bo za dwa dni Mirabell będzie odchodził swoje szóste urodziny.
Miałam tylko problem z ilością faktów, które mają się tu znaleźć. 6 o zdecydowanie za mało, nawet nigdy nie było opcją aby się w tej liczbie zamknąć. Musiałam więc wymyślić. Rozważałam 12, ale to wciąż było za mało. Zdecydowałam się na 24, ale w trakcie pisania odkryłam, że ciągle mam zdecydowanie więcej punktów. W końcu stanęło na 6*6, czyli 36, które rozważałam wcześniej, ale bałam się, że będzie za dużo. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że to wręcz idealna liczba, w której udało mi się całkiem ładnie zamknąć.


1. Ale nie tylko mój blog powstał 6 lat temu. Także blog Sophie - Bucherwelt - powstał w 2012 i był jednym z pierwszych, które regularnie czytałam.

2. Mam zapisane także, że eM poleca to blog założony w 2012, ale eM w tym roku przeniosła się na własną domenę (jeszcze raz gratuluję!) i nie widzę archiwum, a zakładki z informacjami coś mi nie działają. Ale postanawiam wierzyć swoim notatkom.

3. Encyklopedia Britanica przestała być drukowana. 
Pamiętam jak to ogłoszono i że wszyscy wypowiadali się, że drukowanie i tak było bez sensu, bo za dużo osób umierało zanim cały następny nakład został wydrukowany.

4. Zmarła Wisława Szymborska.

5. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Unia Europejska.

6. A literacką Mo Yan.

7. W Polsce było Euro 2012 i otworzono Stadion Narodowy.

8. Minęło 100 lat od zatonięcia Titanica.

9. Eurowizję wygrała Szwecja i w przeciwieństwie do wielu innych eurowizyjnych piosenek zwycięską Euphorię można było usłyszeć w radiu.

10. Znalazłam to na polskiej Wikipedii, jako coś istotnego więc kopiuję dokładnie to, co tam jest: teledysk Gangnam Style rapera PSY jako pierwszy w historii YouTube został wyświetlony miliard razy.
Totalnie rozumiem potęgę Youtube. 

11. Takim ładnym przejściem poinformuję iż EXO debiutowało w 2012.

12. Inne debitu to między innymi: VIXX, EXID, B.A.P., BTOB, AOA, NU'EST - jak widać wytwórnie miały wyraźnie coś do nazywania zespołów wielkimi literami.


13. Big Bang wypuściło Alive z hitowym Fantastic Baby.

14. SHINee wypuściło mini-album Sherlock. 
Co jest istotne, bo zasadniczo Sherlock i Fantastic Baby to były jeden z pierwszych kpopowych piosenek, których słuchałam. 

15. 2012 był rokiem one-time-hitów typu: Ai se eu te pego!, Call Me Maybe (chociaż Carly Rae Jepsen później też miała popularne piosenki), Somebody That I Used To Know (chociaż to piosenka z 2011 ale męczącą popularność zdobyła właśnie w 2012) oraz Balada (Tche Tcherere Tche Tche)i teraz będzie mi to wszytko leciało w głowie na zmianę do końca dnia.

16. Artysta dostał Oscara.

17. A w kategorii film nieanglojęzyczny nominowane było W ciemności Agnieszki Holland.

18. Madonna dała koncert na Stadionie Narodowym.

19. Dawid Podsiadło wygrał X Factora

20. Zmarła Whitney Houston.

21. Grammy za album roku dostała Adele za 21. W sumie dostała na tej gali 6 nagród. Dokładnie w każdej kategorii, w której była nominowana.

22. Na Narodowym Czytaniu czytaliśmy Pana Tadeusza.

23. Ukazała się książka Joanny Bator Ciemno, prawie noc. 
Pamiętam, że z jakiegoś powodu o tym tytule było całkiem głośno, tylko zupełnie nie pamiętam dlaczego.

24.  W USA ukazuje się The Fault in Our Stars, czyli Gwiazd naszych wina (w Polsce w 2014). 


25. Ukazała się także książka Polska mistrzem Polski Krzysztofa Vargi i pamiętam, że dużo o niej w tym czasie słyszałam.

26. Premierę miał Mroczny Rycerz powstaje. A myślałam, że to starszy film.

27. Oraz Avengersi
W wersji z dubbingiem (choć nie tylko) z czasem okazuje się cudną komedią.

28. A także Atlas Chmur. Jeden z moich ulubionych filmów, a książka jest jeszcze lepsza.

29. Premierę ma Życie Pi, które w 2013 dostanie 4 Oscary. A w 2012 zachwycało efektami specjalnymi.

30. Oscara z najlepszy scenariusz oryginalny dostaje O północy w Paryżu. Kolejny film, który bardzo lubię.

31. Z interesujących bajek pojawili się na przykład Strażnicy marzeń. Na świecie, bo w Polsce premiera była na początku 2013 roku.

32. Także takie dziwne coś jak Niesamowity Spider-Man powstało.

33. Ruszyła emisja serialu Elementary.

34. Z ulubionych rzeczy: miało premierę wypełniane nawiązaniami do Szekspira anime Zetsuen no Tempest. Uwielbiam. Nawet, gdyby nie było w nim tego Szekspira i tak bym je lubiła.

35. Z innych anime kultowych i naprawdę dobrych: Sword Art Online oraz Psycho-Pass.

36. A z filmów animowanych warto zwrócić uwagę na Wilcze dzieci. 

LOVE, M

3 komentarze:

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3