środa, 15 sierpnia 2018

Wanna vol.1

Hello!
Przygotowanie ostatnich 4 wpisów zajęło mi dużo czasu, wczoraj i dzisiaj miałam problemy z internetem i dlatego musiałam zajrzeć w otchłanie wersji roboczych, aby móc coś dziś wrzucić. Ale prawdę powiedziawszy zabierałam się za opublikowanie tego posta od dłuższego czasu. I nie mogłam przekonać sama siebie, że już czas.
Teraz też w sumie nie jest najlepszy, bo straciłam zebrane materiały na kolejną część oraz wszystkie inne zapisane teledyski do postów z aktorami i aktorkami. Ale opublikowanie tego wpisu traktuję jako motywację, aby kolejne znalezione klipy wrzucać od razu w posty, a nie zapisywać w zakładkach.

Przechodząc do meritum jeśli jest jedna rzecz, która powtarza się nagminnie w teledyskach i gdyby nie to, że zdarzyło mi się obejrzeć całe videografie niektórych zespołów, zaryzykowałabym stwierdzenie, że każdy ma przynajmniej jeden klip w którym występuje WANNA. I dziś skupiam się na teledyskach kpopowych artystów (ale zarówno koreańskich jak i japońskich piosenek), ale polscy piosenkarze i piosenkarki mają wannę w teledyskach, Taylor Swift ma wannę w teledyskach i ogólnie naprawdę większość twórców ma gdzieś wannę.

Co może robić wanna w teledyskach? Co człowiek może robić w wannie w klipie? I dlaczego ona w ogóle tam jest? Dziś poszukamy odpowiedzi na te pytania.

 MONSTA X - All In
1. A zaczniemy od wanny na dachu i człowieka w garniturze. Nie wiem czym jest bardziej zaskoczony: dachem, wanną, garniturem, czy jednak faktem, że założył okulary przeciwsłoneczne.

2. Tu mamy przykład wanny, w której woda zamienia się w róże (szkoda, że nie w wino) lub to róże zamieniły się w wodę, na dodatek w deszczowej scenerii. A człowiek leżał i w wodzie, i w różach.

3. W wannie zamiast wody mogą być na przykład donuty:

4. Albo ciasteczka:
ZICO - Tough Cookie (informacja: teledysk odpowiedni dla widzów powyżej 18 roku życia)

5. Albo plastikowe kulki:

6. Wanna może też służyć za miskę do zupy.

7. Zostając przy jedzeniu: można tam prowadzić swoje życie, jeść śniadanie i kąpać się w ubraniu.

8.Zamiast wody i słodyczy w wannie mogą być także klocki.

9. Kontemplowanie i użalanie się nad życiem - wersja poimprezowa jedyne słuszne miejsce to wanna.

10. Podobnie tu, ale użalenie się chyba nie było wynikiem imprezy. I ten kij bejsbolowy...

11. Siedzę pod wanną i smutam.

12. Siedzę na wannie i nie wierzę, co zrobiłam.

13. Przykład jak wanna mogłaby zostać wykorzystana w reklamie butów, ale ogólnie siedzę w wanie i myślę nad swoim życiem.

14. Siedzę i opieram się plecami o wannę i śpiewam oraz siedzę na skraju wanny i śpiewam. A wanna jest w wyjątkowo ładnej łazience.

15. Tutaj jest trochę wanny jako podstawowego wyposażenia łazienki, trochę głowy w wodzie z cekinami, trochę siedzę pod wanną, trochę na krawędzi.

16. A może siedzenie w wodzie w wannie w ubraniu, gdy się jest smutnym to taki sam rodzaj działania, jak słuchanie smutnych piosenek? Ogień zwalczaj ogniem, wodę zwalczaj wodą?

17. Bohater przez chwilę pokazany jest, gdy siedzi na skraju wanny, obok niego lata prezent dla jego dziewczyny/żony.
 
18. Nie jestem tylko pewna czy tę przestrzeń można nazwać łazienką, ale jest wanna i to się liczy.

19. A tu mamy nawet wannę ze zjeżdżalnią, ale co w wannie jest, to wam nie powiem. Na pewno nie jest to jednak woda, przynajmniej na początku, bo później wanna zmienia zawartość, ale bohater dość skutecznie unika wpadnięcia do piany.

20. Nie zrozumiem fenomenu siedzenia w wannie z wodą w ubraniu, ale tu mamy coś ciekawego. Zanurza się dziewczyna, ale w następnym ujęciu to G-Dragon się wynurza i zajmuje poprawianiem włosów.

21. Wanna+woda+biała koszula = love forever

22. Jennie bawi się w wannie zapałkami i stwarza zagrożenie pożarowe, gdyby chociaż w tej wannie była woda, ale nie.

23. Można siedzieć w wannie i myć zęby, ale siedzieć w wannie w ubraniu i myć zęby to typowo teledyskowa zagrywka. Plus zastanawiam się czy dziewczyna czyta książkę nad mini basenem czy super wypasioną wanną.

24. W tym teledysku wanna jest nawet w łazience, ale osoba w niej siedząca uznała, że jest ona idealnym miejscem, aby wypić kieliszek wina.

25. Spoiler! W wannie można trzymać też trupa.

26. Może powinniśmy zamienić powiedzenie z trup w szafie na trup w wannie?

27. Tu jest trochę bardziej dramatyczny trup w wannie. A nawet dwa. (A poza tym to znakomity teledysk)

28. Tu nie śpiewa, a rapuje na skraju wanny, a drugi ostatecznie kończy trupem w wannie. W sumie obaj kończą trupem, ale tylko jeden w wannie.

29. Efektowne wpadanie do wanny w ubraniu to jeden z ulubionych motywów wykorzystywania wanny, ale tu mamy także wannę, jako: siedzę na wannie i śpiewam oraz wannę jako standardowy element wyposażenia łazienki.

30. Ubranie+wanna+woda+wpadanie. To jest z założenia nieco zabawny wpis, ale to wpadanie to wanny w teledyskach i siedzenie w niej najczęściej symbolizują, jakiś brak możliwości poradzenia sobie z czymś w życiu. (A poza tym to znakomita piosenka)


31. A tu bohater w ubraniu do wanny zostaje spektakularnie wepchnięty. Zapewne mu się należało.
ZICO feat. Zion. T - Eureka (informacja: teledysk odpowiedni dla widzów powyżej 18 roku życia)

32. A tu sam się do wanny wwala.

33. Wanna w środku lasu jest chyba dziwniejsza niż wanna na dachu, ale w tym teledysku wszystko jest dziwne, a im więcej razy się go ogląda, zamiast się wyjaśniać robi się jeszcze dziwniejsze.

34. Jeden z nielicznych przykładów, gdy wanna w teledysku wykorzystana jest zgodnie z jej przeznaczeniem. Znaczy ktoś się w niej kąpie! Chyba, że to po prostu my wszyscy mamy mylne wrażenie o przeznaczeniu wanien.

35. Nieliczny przykład numer dwa.

36. Nieliczny przykład numer trzy ratujący męski honor, bo w dwóch powyższych przykładach kąpały się panie.

37. I numer cztery. Ale muszę się przyznać, że oglądałam ten teledysk kilkanaście razy i trochę czasu minęło zanim dopatrzyłam się, że aktorka korzysta z wanny jak trzeba. Powiedzmy. Poza tym w tym klipie jest wanna, prysznic i basen.

38. I pięć. Obawiam się, że jeszcze z jeden i będę musiała porzucić teorię, że w teledyskach nikt się nie kąpie, ale jestem dobrej myśli (znaczy, że więcej nie znajdę).

39. Tu jest lekki problem - on siedzi w wodzie, ona w ubraniach dołącza i topią książkę! Nieładnie!


40. Tu też jest problem. Bo teoretycznie pani się kąpie (znaczy siedzi w wannie), ale nie w wodzie tylko w mleku.
Stellar - Marionette  (informacja: teledysk odpowiedni dla widzów powyżej 18 roku życia)

41. A tu wanna transportowa. Nie wiem jakie uprawnienia trzeba mieć, aby móc taką kierować ani jaką prędkość może rozwijać, ale wygląda na to, że jeśli korytarz jest wystarczająco długi to dość szybko.

42. Wanna prawie transportowa po raz drugi, tym razem robi za statek.

43. Ta natomiast ma chyba właściwości teleportujące. I to zarówno w przestrzeni jak i czasie.

44. Wanna może służyć za miejsce odpoczynku po ciężkim pojedynku, szczególnie jeśli jesteś Jedi.

45. Przykład kreatywnego wykorzystania wanny? Wanna jako wazon (względnie doniczka).
Chyba najbardziej skomplikowaną relację z wannami w kpopie ma Jimin z BTS. Na większość teledysków z wannami wpadałam przypadkiem, ale wideografię BTS obejrzałam całą po kolei (a ja ich nawet szczególnie nie lubię) i oto efekty (ah i oni ogólnie mają skomplikowane relacje ze wszystkim w swoich teledyskach):
46. 10 maja 2015  I NEED U (informacja: teledysk odpowiedni dla widzów powyżej 18 roku życia)- Jimin w wannie w ubraniach, ale w wannie jest woda stwarza zagrożenie pożarowe. A później także powodziowe. Ale największe zagrożenie stanowi sam dla siebie.
47. 29 listopada 2015 RUN - Impreza nagle przeniosła się do jego łazienki. Sam Jimin zostaje wepchnięty do wanny w ubraniach, ale ostatecznie chyba wszyscy kończą mokrzy. A Suga i V na pewno.
48. 1 grudnia 2015 japońska wersja I NEED YOU - Jimin jest smutny, ale przynajmniej nie mokry. A może jest smutny dlatego, że nie jest mokry? Nie wiem, wygląda bardziej jakby było mu szkoda płatków kwiatów, które unoszą się na wodzie.
49. 11 marca 2016 japońska wersja RUN - Najstraszniejszy rodzaj wanny, o ile uznamy, że to wanna, czyli kwadratowa i przezroczysta. Na szczęście Jimin się z niej uwalnia.
Policzyłam te japońskie teledyski, bo dość się różnią od koreańskich.
Naprawdę czekam, co będzie dalej i jestem trochę zawiedziona, że relacja nie rozkwitała w 2017 roku. Anie nie rozkwita w tym. Naprawdę nie wiem dlaczego w teledysku do Fake Love Jimin ma umywalkę zamiast wanny. Przecież tam aż się wanna prosiła.

50. A ponieważ zadecydowałam, że kwadratowe i przezroczyste to wanna, to mamy ją w jeszcze jednej roli, czyli miejsca, w którym wyeksponowany jest piękny makijaż Suho w japońskim teledysku EXO.
EXO - Electric Kiss

I na EXO zakończymy dzisiejszą listę.  Następna część, gdy nazbieram kolejne 50.

Już są!
Kolejne wannowe wpisy!
> Wanna vol. 2
> Wanna vol. 3
LOVE, M

4 komentarze:

 1. Ten pomysł na wpis jest GENIALNY! Dawno tak nie parskałam pod nosem ze śmiechu.
  I przyznam szczerze, że liczyłam na to, że wspomnisz o BTSach bo coś mi się wydaje, że Jimin i wanna to największy OTP producentów ich teledysków (czy też twórców ich historii).
  Teoretycznie w tym roku Jimin nie był w wannie, ale był w pokoju do którego zaczęła się wlewać woda, więc tak jakby pokój była wanną? :D Czy jakoś tak.
  Czekam na kolejną część! Albo na inne relacje między idolami a przedmiotami w teledyskach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję <3
   Nie można było nie wspomnieć o Jiminie, nie można było ^^

   Nie wiem, czy znalazłaby się jeszcze jakaś rzecz, która ma jakieś relacje, ale motyw sklepu się często pojawia i nawet miałam zapisane już teledyski, ale przepadły ;<
   Podobno Red Velvet ma stół, z którym ma specjalną relację, myślę, że przyjrzę się bliżej :)

   Usuń
 2. Hahah, wiesz, że nie zwróciłam na to uwagi, dopóki mi nie powiedziałaś! :) Faktycznie ta wanna to teraz chyba stały element w klipach. Ja nie wiem o co chodzi? Że to niby takie super miejsce do śpiewania? Refleksji? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, nie powiem. Wanna odgrywa tu kluczowe znaczenie ;D

  OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3