środa, 24 lipca 2019

10 najpopularniejszych teledyskowych trendów

Hello!
Powtarzające się w teledyskach, szczególnie tych koreańskich (bo to pewien wybrany, zamknięty krąg i bez większego trudu można zauważać prawidłowości), motywy to temat, w którym czuję się naprawdę dobrze i o którym mogłabym pisać non stop. Jakiś czas temu, gdy zbierałam materiały do innych teledyskowych wpisów, obejrzałam całą wideografię zespołu LOONA i odkryłam, że ich klipy reprezentują większość obecnych teledyskowych trendów.

go won one&only

Działalność dziewczyn na koreańskim rynku muzycznym pokrywa się mniej więcej z czasem, gdy zaczęłam interesować się kpopem, a że każda z dwunastu członkiń zespołu dostała swój teledysk, plus zespół ma także trzy podgrupy i niektóre dziewczyny dostały także duety - zagęszczenie teledysków duże i co najistotniejsze są one względnie nowe i oddają obecne trendy.  

1. Ostatnia wieczerza (Go Won - One&Only)

Prawdopodobnie myśleliście, że wanna jest moim ulubionym powtarzającym się motywem w teledyskach, ale to nie do końca prawda. Motyw 'ostatniej wieczerzy' jest oczko wyżej, bo zwykle jest pokazany dużo estetyczniej niż wanny. Jestem w trakcie tworzenia osobnego wpisu tylko o długich stołach w klipach i tam wyjaśnię i pokażę ten motyw dokładniej.

 

 

2. Wanna <3 (HeeJin - ViViD)

Tego, że wanna jest trendem nie trzeba nikomu udowadniać, ale jeśli trzeba to poniżej 150 teledysków, w których są wanny, podzielonych na 3 wpisy po 50.
Wanna vol. 1
Wanna vol. 2
Wanna vol. 3 3. Pustkowie (HaSeul - Let Me In)

Niezbyt trudny do wyjaśnienia trend - wysyłamy cały zespół albo tylko jednego członka bardzo daleko, gdzie nic nie ma i nagrywamy. Najważniejsze są ogromne, puste przestrzenie.
Plus HaSeul ma w swoim teledysku wrak samolotu.


 

4. Dokumentalne (HeeJin, HyunJin - My Sunday)

Albo chodzimy za zespołem i nagrywany go za kulisami, w garderobach, w hotelu, w restauracji, albo dajemy kamery członkom zespołu i sami się nadrywają.
Przyznaję otwarcie, to nie jest mój ulubimy typ klipów.

 

 

5. Hongkong (1/3 - Love&Life)

Chyba Hongkong. Plus pytanie (retoryczne) za tysiąc punktów dlaczego w każdym innym kraju pisze się Hong Kong a po polsku Hongkong? W każdym razie chodzi o te wszystkie takie same wysokie bloki robiące za krajobraz i spot na instagramowe zdjęcia. Osobiście uważam jednak, że miasto ładniej wyglądało w teledysku do piosenki Baby zespołu The Rose.


 

6. Retro plus rolki. Rolki plus retro. (ViVi - Everyday I Love You (Feat. HaSeul))

Nie zawsze idzie to w parze (wbrew pozorom). To znaczy częściej retro nie ma nic wspólnego z rolkami, bo jak w klipie są rolki to one zawsze mają retro klimat i nie ma od tego ucieczki. Ale dzięki temu, że w teledysku jest i to i to, ja dostaję dodatkowy punkt, bo nie muszę tych dwóch kwestii rozbijać.
Ogólnie retro trend jest silny i przynajmniej raz na 3 miesiące, któraś z popularnych piosenek, ma taki klimat. (Taki przykład, co prawda sprzed pół roku, ale to nic - DAY6 - days gone by) 7. To miejsce! ( Kim Lip - Eclipse)

Ono udaje, że wcale nie jest popularne, ale jest. A tak naprawdę to opuszczony budynek o adresie Ogyul-gil, Eomo-myeon, Gimcheon, Gyeongsangbuk-do, South Korea.
Może kiedyś zbiorę resztę klipów, które były tam kręcone i będzie kolejny wpis (brzmi jak plan!).
 8. Złote rybki (JinSoul - Singing in the Rain)

Biedactwa, teledyski powinny mieć dołączane informacje "Żadna rybka nie ucierpiała w trakcie realizacji tego filmu". A rybki są naprawdę popularne.

 

9. Miasto (ODD EYES CIRCLE - Girl Front)

To jest ciekawy przypadek, bo gdy popatrzy się na klipy z lat mniej więcej 2009-2012 nawet do 2014 roku to tam miasta też są popularne, ale są to... scenografie. Na dzisiejsze standardy wyglądające dość upiornie (patrz na przykład NU ABO zespołu f(x)),  Obecnie po prostu leci się do USA i robi taki klip.10. Czarno-biało (ODD EYE CIRCLE - Sweet Crazy Love)

To jest akurat coś co występowało zawsze i będzie występowało, ale dziewczyny mają jeszcze za mało teledysków, aby zobrazować wszystkie trendy, a musiałam dodać coś, co domknie stawkę.


To nie są wszystkie teledyskowe trendy. Będę dalej eksplorowała ten temat i kolejne teledyskowe wpisy pojawią się bardzo niedługo.

LOVE, M

2 komentarze:

 1. Wanna i pustkowie nie są tylko trendem w kpopie, ale ogólnie w teledyskach.
  Parę dni temu puściłam sobie parę piosenek kpopu przypadkowych artystów, bo akurat z ktoś z osób, które obserwuje RT fragment wykonania, więc wyświetliło na głównym TT. Tak przeniosłam się później na YT i szczerze. Nie wiem na co ludzie narzekają, z tych piosenek, które ja przesłuchałam, większość mi się podobała.
  Teraz w sumie dzięki Twojemu postawi mam mini playlistę 😉.

  Książki jak narkotyk


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimaty retro też są nie tylko w kpopie ^^ Ogólnie wszystkie te motywy można by znaleźć bez problemu poza kpopem.
   Ludzie chyba narzekają z jakiegoś odgórnego przekonania, że powinni narzekać albo "bo to taki dziwny język".
   Zachęcam do odkrywania innych zespołów, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie!

   Usuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3