wtorek, 13 sierpnia 2019

Wampiry w anime - bardzo krótki przegląd

Hello!
Porządków i rozprawiania się z postami, które powinny się były pojawić na blogu wieki temu ciąg dalszy.  Ten konkretny wpis był planowany na grudzień 2016 roku w ramach cyklu "Rok z anime", ale nie ujrzał wtedy światła dziennego. Jeśli dobrze pamiętam to jego miejsce zajęła rozentuzjazmowana notka o Yuri on Ice!!!. A ten wpis wisiał sobie na końcu wersji roboczych i czekał na lepsze czasy, które nadeszły właśnie dziś. 

Hellsing, Alucard

Muszę przyznać, że gdy zajrzałam w końcu do tej notki to się zdziwiłam, bo nie sądziłam, że udało mi się w sumie pokrótce opisać 3 anime i w sumie napisać zawczasu sześć akapitów. Zdziwiłam się także, bo prawie nic nie pamiętam z tych animacji.

Wampiry pojawiły się w 4 opisywanych anime: Vampire Knight i Vampire Knight Guilty, Diabolik Lovers, Shiki oraz Owari no Seraph, które bardzo lubię. Ale wampiry są bardzo popularnym typem postaci więc postanowiłam się przyjrzeć się bliżej animie z nimi w roli głównej.

Black blood brothers

Black blood brothers

Gdybym miała opisać ten tytuł jednym słowem byłoby to sympatyczne. Bardzo dobrze się je ogląda, chociaż do kreski i wyglądu postaci trzeba się przyzwyczaić, bo to anime z 2006 roku. Bardzo prosta, ale dość ciekawa historia z podwójnym plot twistem, którego pierwszej części można się domyślić po dwóch odcinkach. A wszystkich jest aż 11.

Bohaterowie - wampirzy bracia, którzy są cudowni i Mimiko, która bardzo zaangażowała się w pomoc wampirom - są naprawdę bardzo przekonujący. Szczególnie mały wampirek, chociaż starszy też jest niczego sobie, pomimo noszenia kapelusza czarownicy. A Mimiko jest taka ludzka i empatyczna, że aż się to wylewa z ekranu.

Shingetsuan Tsukihime, Moon Princess Tsukihime, Lunar Legend, Shiki Touno, Arcueid Brunestud

Shingetsuan Tsukihime

Odrobinę nietrafiony strzał. Wampir zasadniczo był jeden i był Księżycową Księżniczką. Anime jest z 2003 roku, oglądanie go było lekkim wyzwaniem, na 10 odcinku utknęłam na prawie 2 tygodnie, ale już samo zakończenie należy do całkiem dobrych. Tylko trzeba przebrnąć przez pozostałe 11 epizodów.

Trochę się zmartwiłam, bo szukając tytułów do tej notki znajdowałam większość sprzed 2010 roku, a wolałabym nieco nowsze produkcje i zaczęłam się obawiać, że moja teza, iż wampiry są w anime całkiem popularne upadnie. Albo inaczej były popularne, ale już nie są. Zastanawiam się czy ma to coś wspólnego z wampiromanią, na którą świat zapadł po Zmierzchu.
Jak się zapalę do jakiegoś projektu to jestem mu naprawdę bardzo oddana. Z tym było ciężko, bo im dalej w las, tym większe było rozczarowanie. I ostatecznie poddałam się po poniższym tytule.


Dance in The Vampire Bund

Spróbowałam obejrzeć Dance in The Vampire Bund. Dałam radę 3 odcinki, 2 pierwsze i ostatni. To nie tytuł ma moją głowę i choć zdarzało się, że zmuszałam się do oglądania anime, które mi się nie podobały, stwierdziłam, że czas nauczyć się odpuszczać. I chyba dobrze zrobiłam, bo w ostatnim odcinku jest opinia tłumaczy na temat całości - średnio wychodzi takie 4/10 i tak ich podziwiam, że nie porzucili tłumaczenia. 

Tu kończy się tekst, który miałam napisany wcześniej. Postanowiłam przestać zajmować się specjalnie wampirami w anime, ale wymienię jeszcze kilka, które widziałam, a w których te nadprzyrodzone stworzenia występują:

I kilka, których nie widziałam/ nie czytałam:
Rosario + Vampire
Hellsing (klasyk! kadr z początku wpis jest właśnie z tego anime)
Vampire Hunter D
Karin
Vampire Princess Miyu (mam dziwne wrażenie, że miałam plan obejrzeć to anime, ale coś się stało i szybko wycofałam się z tego pomysłu)
The Recorde of a Fallen Vampire
Vamp!
Bakemogatari
Blood+
Princess Resurrection
Blood Alone
Trinity Blood (to anime za to wisi w moich anime "do obejrzenia" chyba od zawsze i chyba przypuszczalnie na zawsze)

I wiele więcej, ale z tego co się zorientowałam, wynika, że duża część anime, w których występują wampiry, pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości. 

Trzymajcie się, M

1 komentarz:

  1. Nie wypowiem się na ten temat, bo to zupełnie nieznane mi klimaty.:)

    OdpowiedzUsuń

Jesteście dla mnie największą motywacją.
Dziękuję.
<3